Bazı fiğ türlerinde çiçek tozu özelliklerinin tohum ve meyve karakterleriyle ilişkisi
The Relation of pollen grains pecuilarities with seed and pod characteristics in some of vetch varities
- Tez No: 35049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
1 ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BAZI Fİ? TÜRLERİNDE ÇİÇEK TOZU ÖZELLİKLERİNİN TOHUM VE MEYVE KARAKTERLERİ YLE İLİŞKİSİ HALİL KELEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1994, Sayfa: 65 Jüri : Doç. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Prof. Dr. Hikmet SOYA Bu araştırma 1993 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme parsellerinde yapılmıştır. Bazı önemli fiğ türlerinde ve hatlarında çiçek tozu özellikleri incelenmiş ve bunların tohum ve meyve karakterleriyle ilişkisi bulunmaya çalışılmıştır. 1. Araştırma sonuçlarına göre 3 fiğ çeşiti ve 3 fiğ hattında bitki boyu 54.27-132.10 cm, yan dal sayısı 4.73- 7.93 adet, bitkide meyve sayısı 39.00-315.70 adet olarak bulunmuştur. Meyvede tohum sayısı 3.66-9.00 adet, meyve eni 5.07- 7.09 mm, meyve boyu 2.78-5.09 cm olduğu belirlenmiştir. Tek bitkinin verimi 11.26-43.59 g, 1000 tohum ağırlıkları 30.55- 57.63 g olmuştur. 2. Tohumlarda çimlenme oranları % 15.33-98.00 değerleri arasında bulunmuştur. Sert tohumluk oranı % 2.00-84.67 olmuştur. 3. Çiçek tozu eni 24.33-28.04 joım, çiçek tozu boyu 34.48-39.46 jum bulunmuştur. Çiçek tozu çimlenme oranı % 42.85-86.27, çiçek tozu çim borusu uzunluğu 136.50-318.00 um olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Fiğ, tüylü fiğ, dalaman fiği, bitki boyu, yan dal sayısı, bitkide meyve sayısı, meyvede tohum sayısı, meyve eni ve boyu, 1000 tohum ağırlığı, çiçek tozu çimlenme oranı, çiçek tozu çim borusu uzunluğu, tohum çimlenme oranı, sert tohumluk oranı, tek bitki tane verimi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE RELATION OF POLLEN GRAINS PECULIARITIES WITH SEED AND POD CHARACTERISTICS IN SOME OP VETCH VARITIES HALİL KELEŞ Ankara university Gruduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Hayrettin EKİZ 1994, Page: 65 Jury: Assoc. Prof.Dr. Hayrettin EKİZ Prof.Dr. Sahabettin ELÇİ Prof. Dr. Hikmet SOYA This research was carried out in the experimental fields of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, university of Ankara in 1993. In this research, pollen grain peculiarities in some important vetch species and lines were examined and the relationship between these peculiarities and pod and seed were tried to find out. 1. In 3 vetch species and 3 vetch lines the following results were obtained: Plant heights 54.27-132.10 cm, lateral branch numbers 4.73-7.93, pod numbers per plant 39.00-315.70 in 1993. Seed numbers per pod 3.66-9.00, pod width 5.07-7.09 mm, pod length 2.78-5.09 cm, seed yield per plant 11.26-43.59 g, 1000 seed weight 30.55-57.63 g in 1993. 2. The percentages of the germination of seed were between 15.33-98.00 %. The percentages of hard seed was between 2.00-84.67 %. 3. Pollen widths were between 24.33-28.04 fim and pollen lengths were between 34.48-39.46 /xm. The percentages of pollen germination were between 42.85-86.27 %, pollen tube length were between 136.50-318.00 Mm. KEY WORDS: Vetch, hairy vetch, dalaman vetch, plant height, lateral branch, pod number per plant, seed number per pod, pod width and length, 1000 seed weight, pollen germination rate, pollen tube length, pollen width and length, seed germination rate, hard seed rate, seed yield per plant