Bafra ovası sol sahili arazi kullanım planlaması
Left coast land use planning of Bafra plain
- Tez No: 35048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAFRA OVASI SOL SAHİLİ ARAZİ KULLANIM PLANLAMASI Kezban ARPACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr.Mahmut YÜKSEL 1994, Sayfa: 114 Jüri : Yrd.Doç.Dr.Mahmut YÜKSEL Doç.Dr.Mustafa R.ÇANGA Yrd.Doç.Dr.Recep GÜNDO?AN Bu araştırmanın amacı Bafra Ovası Sol sahili'nin ve yalan çevresinin ideal arazi kullanım planlamasının yapılmasıdır.Bu çalışma bölgeye ait daha önce yapılmış olan çalışmalara ek olarak, toprak ve topografik haritalardan yararlanılarak arazide gerçekleştirilmiş ve 6 profil çukuru incelenmiştir. Açılan profillerin her birinden horizon esasına göre örnekler alınmış ve laboratuvarda analizleri yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçların ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesiyle 6 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Bu serilerden beşi Entisol, biri Vertisol olarak sınıflandırılmıştır. Arazi Yetenek Sınıflamasının arazi kullanım planlaması çalışmalarında yeterli olmadığı görüldüğünden, bölgenin iklim, toprak, çevre ve sosyal özellikleri dikkate alınarak, toprak serilerinin alt gruplarının özellikleri ve problemleri belirlenerek, o bölge için en uygun arazi kullanım türleri belirlenmiş ve kullanımla ilgili önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Arazi kullanım planlaması, Arazi değerlendirmesi, Toprak sınıflandırması.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis LEFT COAST LAND USE PLANNING OF BAFRA PLAIN Kezban ARPACI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Asst.Prof.Dr.Mahmut YÜKSEL 1994, Page: 114 Jury : Asst.Prof.Dr.Mahmut YÜKSEL Assoc.Prof.Dr.Mustafa R.ÇANGA Asst.Prof.Dr.Recep GÜNDO?AN The aim of this research was to perform a convenient land-use planning of the left coast of Bafra plain and its vicinity. The research was carried out by the examination of last work of this region as a topographic maps to observe six soil profiles. Samples were obtained from each profile according to the requirements of horizons described, and necessary analyses were done in the laboratory. By assessing the results of analyses and studies, six different soil series were determined and described. Five soil series classified as Entisols and one Vertisol. Because of insufficiency of the Land Capability Classification in Land Use Planning, the properties and problems of the soil series and their subgroups according to the regional climate, soil environment and social characteristics were determined. The most convenient land-use alternatives for the region are designated and some recommendations in use were offered.