Modified hilbert huang transform for data analysis and its application to vibration signals
Değiştirilmiş hilbert huang dönüşümü ile veri analizi ve titreşim sinyallerine uygulaması
- Tez No: 350608
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Veri uyarlamalı doğası sebebiyle doğrusal ve durağan olmayan sinyallerin analizinde etkinliği ile bilinen ve halihazırda tamamen deneysel bir yöntem olan Hilbert Huang Dönüşümü, tez çalışmasının temelini oluşturmaktadır. Tez çalışmasında:?İlgili temel veri analiz kavramlarına kısaca değinilmiş,?Çeşitli çalışmalara atıf ile özgün Hilbert Huang Dönüşümü tanıtılmış,?Dönüşümün yerel ortalama yaklaşımının ve sınır değerlerinin değiştirilmesine dönük yeni bir algoritma önerilmiş,?Deterministik bir sinyalin analizi üzerinden özgün ve değiştirilmiş dönüşümlerin frekans çözünürlüğü karşılaştırmalı olarak sunulmuş,?Deneysel hızlandırılmış yaşlandırma sürecindeki bir elektrik motorundan alınan titreşim işaretleri,oFourier DönüşümüoSürekli Dalgacık DönüşümüoHilbert Huang Dönüşümü veoDeğiştirilmiş Hilbert Huang Dönüşümü ile analiz edilmiştir.Tez çalışmasında Sürekli Dalgacık Dönüşümü'ne yer verilmesinin ilk ve genel gerekçesi, teorisinin tamamen belirli olmasıdır. İkinci ve özel gerekçe ise bahsi geçen titreşim işaretlerinin Sürekli Dalgacık Dönüşümü ile analizlerinde elde edilen ve yayınlanan özgün sonuçlarıdır.Algoritmada önerilen değişikliklerin ana etkileri, içsel kip tanımlamada artan frekans çözünürlüğü ve yineleme sayısındaki anlamlı azalmadır.İleriye dönük çalışmalar, tezin sonuç bölümünde gerekçeli olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hilbert Huang Transformation, which is an empirical method currently and known as an efficient method in analysis of non-stationary and non-linear signals due to its data-driven nature, constitutes the basis for this thesis. Within the thesis:?Attributed fundamental concepts of data analysis are briefly mentioned,?The original Hilbert Huang Transformation is presented with attribution to various studies,?A new algorithm, which concerns modifications in the formulation of the local mean approximation and adjustment of boundary values, is proposed,?Frequency resolution capabilities of the original and modified transformations are presented comparatively over analysis of a deterministic signal,?Vibration signals acquired from an electric motor, which is subject to an experimental accelerated aging process, are analyzed with:oThe Fourier Transform,oThe Continuous Wavelet Transform,oThe Hilbert Huang Transform, andoThe Modified Hilbert Huang Transform.The first and general justification to include the Continuous Wavelet Transformation in this study is, its theoretical completeness. The second and particular one is, the original and published results obtained in analyses of the mentioned vibration signals with the Continuous Wavelet Transform.The major impacts of the proposed modifications in the algorithm are increased resolution in identification of intrinsic frequencies and reduction in number of iterations to identify them, respectively.Planned future work is stated with justifications in the conclusion part of the thesis.