İslam inancında şefaat
Intercession in İslamic belief
- Tez No: 350744
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Dinî bir terim olarak,“kıyamet gününde Allah'ın şefaat izni vereceği peygamberlerin ve diğer sâlih kulların, günahkâr mü'minlerin bağışlanması için Allah'a yalvarıp yakarmaları”anlamına gelen şefaat, mahiyeti ve algılanma biçimi İslâm dininden farklılık göstermekle birlikte tarih boyunca değişik din ve kültürlerde de var olan bir inançtır. Kur'ân-ı Kerîm ve hadîs-i şeriflerde şefaat konusu ele alınarak mahiyeti ve nasıl gerçekleşeceği hakkında bilgi verilmektedir. İslâm inancına göre şefaatin objektif olarak değerlendirilebilmesi için ilgili âyet ve hadislerin bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerekmektedir. İslâm düşünce tarihinde şefaati kabul eden, reddeden veya sınırlandıran farklı anlayışlar ortaya çıkmıştır. Şefaat konusunda geçmişte ortaya çıkan bu tür anlayışlar, günümüz Müslümanlarının inanç dünyasında da etkisini sürdürmektedir. Bu araştırmada âhirette Allah'ın kendilerine şefaat etme yetkisi vereceği peygamberler ve diğer sâlih kulların, haklarında şefaat izni verilen kimselere şefaat edebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu çerçevedeki bir şefaatin ise tevhid inancını zedelemediği gibi ilâhî adalete de aykırı olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a religious term, intercessor means“the Day of Judgment Allah will grant intercession of the prophets and other righteous saints, beg God for sinful believers to be forgiven.”Comparing to Islam, it could take different forms with the nature and perception throughout the history of different religions and cultures. Quran and the hadiths really addressing the issue of intercession will take place and how it provides information on the nature. Intercession according to Islam, in order to evaluate objectively the verses and hadiths need to be considered a holistic perspective. Different understandings have been emerged accepting, rejecting or restricting intercession throughout the history of Islamic thought. Insights into this kind of intercession arising in the past, continues to influence today's Muslims in the world of faith. This study states that, Allah will give them the authority to intercede in the prophets and other righteous servants, who were given permission to intercede for the rights is concluded that they can intercede. An intercession in this context is neither contrary to the understanding of monotheism, nor divine justice.