Kur'an'a göre büyük ve küçük günahların kelami açıdan değerlendirilmesi
The analysis of the great and minor sins according to Koran in relation to the kalam
  1. Tez No: 525083
  2. Yazar: SEVGİ HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Büyük ve küçük günah meselesi eskiden olduğu kadar günümüzde de diğer tüm din mensuplarında olduğu gibi Müslümanlar arasında da oldukça fazla tartışılan bir konu olmuştur. Bu çalışmada bundan dolayı İslam'ın akide/inanç bağlamında müdafaasını üstlenen kelam ilminde büyük ve küçük günahlar meselesi ele alınmıştır. Tüm dinlerin en önemli müşterek kavramlarından birisi olan günah özetle yaratıcının hoş görmediği, yasakladığı ve işlenmesinin neticesinde cezalandırılacağının bildirildiği fiiller ve eylemlerdir. Günahın affedilmesi konusu Yahudilik ve Hıristiyanlık inançlarında bir aracı vasıtasıyla olabilirken, İslam inancında Allah ile kul arasında bir aracıya, şefaatçiye yer yoktur. Dünya üzerinde en yaygın dinler olan İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilikte ilk günahın Hz. Âdem tarafından işlendiği kabul edilmektedir. Hıristiyanlık inancına göre her insan doğuştan günahkârdır ve doğduğu zaman vaftiz edilerek günahlarından arındırılmaktadır. İslâm inancına göre ise insanlar günahsız doğarlar ve günah işleyebilmeleri için bazı koşullar gereklidir. Bu koşullar kişinin akli dengesinin yerinde olması ve belirli bir yaşa gelmiş olmasıdır. Kur'an-ı Kerim'de yasaklanan eylem ve fiillerin cezalandırılacağı hükümlerinin yer aldığı ayetlerden de anlaşılabileceği gibi büyük günahlar şirk, haksız yere bir mümini öldürme, yetim hakkı yeme vb.'dir. Kelam ekolleri şirkin en büyük günah olduğu konusunda birleşmişlerdir. Ancak bazı kelam ekollerine göre küçük günahlarda ısrarcı olmak da o günahların büyük günaha dönüşmesine neden olmaktadır. Ancak ister büyük olsun isterse küçük günahların tamamının tövbe edilmesi durumunda affedileceği konusunda tüm kelam ilmi ekolleri hem fikirdirler. Bununla beraber büyük günahlar ile küçük günahların neler olacağı hususunda henüz ittifak edildiği söylenemez.
Özet (Çeviri)
In this study, great and small sins in kalamology were studied. The sin, being a common concept in all monotheistic religions, is shortly actions and events that the creator does not see as nice and prohibit to exhibit and state the person will be punished if committed. Forgiving the sins is performed through an agent in Christianity and Judaism whereas there is no agent and intercessor between the human being and Allah in Islam. In all monotheistic religions, the common belief is that the first sin was commited by Adam. In Christianity religion, all people are innately a transgressor and are sanctified by baptism as soon as being born. In Islam religion, however, people are born sinless and there are some circumstances to be able to commit a sin. These circumstances are that the person is in the right frame of mind and is of a proper age. As it can be understood in versicles in Koran where conditions to punish a person upon committing a sin, the great sins are shirk, killing a person unjustly, being unfair, etc. Kalamology ecoles agree on that shirk is the greatest sin. However, in some kalamology echols, being persistant on small sins will maket hem greater sins. However, no matter what the size of the sin is, all kalamology echols are of the same mind that all sins are forgiven if the person swears off them.