Ehl-i sünnet mezhebine göre âhiret öğretisi
The teaching of hereafter according to the school of ahl-al-sunnah
- Tez No: 304239
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Allah'tan başka hiçbir varlık kadîm ve ezelî değildir. Hepsi Allah'ın yaratmasıyla sonradan meydana gelmiştir. Sonradan yaratılan varlıkların kaçınılmaz bir sonu vardır. Çünkü Allah'tan başka hiçbir şey ezelî ve ebedî olma özelliğine sahip değildir. Allah inancına sahip bütün din ve düşünce sistemleri, ölüm sonrası hayatın mahiyeti ve tasviri konusunda farklı görüşler ileri sürseler de hepsi âhiret inancını kabul etmektedirler. İslam'da âhiret inancı ve ona iman diğer inanç esasları içerisinde, Kur'ân-ı Kerîm'de Allah inancıyla birlikte en çok vurgulanan ve ihmal edilmemesi konusunda en çok dikkat çekilen iman esasıdır. Yaratılan varlıklar içinde ölümün bir gün elbet kendisini bulacağını aklı sayesinde bilen tek varlık insandır.Âhiret inancı, insanın dünya hayatındaki yaşayışı üzerinde son derece önemli rol oynamaktadır. İnsanoğlu son bulacak ömrünü sorumluluk bilinciyle en iyi şekilde değerlendirmeyi ve âhiret hayatına hazırlığını titizlikle yapmayı dünya ve âhiret saadeti için kendine gaye edinir. Çünkü imtihana tabi olan insan için bu dünya, âhiretin tarlası konumundadır.Âhiret inancına sahip her insan, bu imtihanın sonucunu öte dünyada mutlaka göreceğine inanır. Bu noktada mezhepler âhiret inancını kabul etmiş, mahiyeti ve tasviri konularını kendi eksenlerinden değerlendir-mişlerdir. Mu'tezile, Şîa, Haricîye ve Ehl-i Sünnet Mezhepleri ruh, kabir hayatı ve azabı, şefaat, mizân, cehennem azabının ebediyeti vb. konularda ihtilafa düşmüşler ve farklı görüşler ileri sürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
Nothing is eternal except Allah. Everything existed in time by the creation of Allah. Those gained their existence in time has an unavoidable end. Since, no being has the feature of ?no-beginning? and eternity. Despite the fact that all religions with theistic views have different views about the nature of hereafter, they subsequently confirm life after death. Belief in the hereafter is one of the basic tenants of faith in Islam which, along with the tenant of belief in God, is particularly and strongly emphasised in the Koran. The only being among other creatures which gained an awareness, by utilizing its reason, that one day its life will be terminated is Human kind.Belief in the hereafter plays a vital role in one?s life in this World. For the purpose of reaching happiness both in this World and in the hereafter, human kind aims to behave rather responsively and prepares itself for the hereafter with due keenness.Since, this world is in the status of a ?farm land? for a man who was put by God in a position of an existential test there. The man who believes in the hereafter also believes that s/he will face the results of this test in the hereafter.Therefore, all Islamic schools (al-Mu?tazila, Shiate, al-Kharijîyya and Ahl-al Sunnah) confirmed the fact of hereafter and elaborated its details in line with their teachings, despite the disparities in their views with regard to details in such issues as spirit, life and torture in the grave, intercession, justice in the trial, the eternity of hell and so on.