Tefsiru'l-Menâr'ın had cezalarına yaklaşımı
Approach of the Tefsiru'l-Menâr to the limit penalties
- Tez No: 350754
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZETMuhammed Reşid Rıza tarafından kaleme alınan, hazırlanmasında hocası Muhammed Abduh'un da büyük pay sahibi olduğu Menâr tefsiri, tefsir alanında yazılmış çok önemli bir eserdir. Tezimiz de bu tefsirin, diğer tefsirlerle de karşılaştırmalı olarak had cezalarına yaklaşımı şeklinde hazırlanmıştır.Konuyla ilgili tüm ayetlerin Menar Tefsirindeki yorumları gözden geçirilerek, diğer tefsirlerin de genel kanaat oluşturacak şekilde birçoğuna bakılarak, okuyucuya yeterli bilgi vermenin gayreti içerisinde olunmuştur. Menâr tefsiri, Kur'an-ı Kerimin tümünü kapsamadığı için, bu konuda Muhammed Abduh ve Muhammed Reşid Rıza'nın diğer kitaplarına, onlarla ilgili olarak yapılmış çalışmalara, makalelere ve Abduh ile Reşid Rıza'nın hayatlarında büyük bir öneme sahip olan Menâr dergisine de göz atılmıştır. Konuyu Menâr tefsiri ve onun müfessirleri bağlamında değerlendirdiğimiz için, had cezalarının bazı bölümleriyle ilgili olarak, Abduh ve Reşid Rıza'nın görüşlerini belirtmediği noktalarda, konu eksik kalmasına rağmen değerlendirme yapmaya gerek duyulmamıştır.Bu araştırmayı yapmaktaki amacımız, Kur'an'ı açıklama görevini üstlenen tefsirlerin, Menâr tefsiri temel alınmak suretiyle Had Cezaları'na yaklaşımlarını karşılaştırmalı bir şekilde ele almaktır. Bunu yaparken İslam öncesi dönem uygulamaları hakkında da bilgi verilerek bir kıyaslama yapmak da diğer bir amacımız olmuştur.Giriş kısmında konunun önemi, hangi amaçla ele alındığı, sınırlarının ne olduğu, metodu ve kullanılan kaynaklar yer almıştır. Birinci bölümde, Menâr tefsirinin iki yazarı Muhammed Abduh ve Muhammed Reşid Rıza hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, İslam Ceza Hukuku ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Araştırmamızın temelini oluşturan kısmı ise dördüncü bölümdür. Bu bölümde, had cezalarına Menar tefsirinin getirdiği yorumlar diğer tefsirlerle de karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise, bu araştırmada ulaştığımız neticelere ve bunlarla ilgili birtakım değerlendirmelere yer verilmiştir.Bu çalışmamızda genel olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: Had Cezaları ile ilgili tefsirciler arasında genel bir kabul söz konusudur. Menar Tefsiri'nde de olumlu bir kanaat vardır. Tartışmalar daha çok ayrıntılar üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu tartışmalar ilk dönemlerde pek fazla olmamakla birlikte son dönem tefsircileri arasında daha da artmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMenar Commentary which was written by Muhammed Reşid Rıza, on its preparation also his teacher Muhammed Abduh had a big shareholding, is a very important work written in the commentary scope. Our thesis, also, has been prepared in the style of the approach to the limit penalties of this commentary compared to the other commentaries.The comments of the verses related to the subject in the Menar Commentary have been reviewed, most of the other commentaries have been examined in the style which forms the general repuatation, it was tried to give sufficient information to the reader. Since the Menar Commentary does not include all of the Koran, on this subject, the other books of Muhammed Abduh and Muhammed Reşid Rıza, the works and articles done related to them and Menar periodical which had been so significant in the lives of Abduh and Reşid Rıza, were also reviewed. Since we have approached the subject in the context of Menar Commentary and its interpreters, concerning some parts of the limit penalties, on the places where Abduh and Reşid Rıza had not commented, assessment have not been needed despite the subject has missing parts.Our aim in this research is to undertake the approaches of the commentaries going on the assignment of explaining Koran, based on Menar Commentary, to the Limit Penalties comparatively. While doing this, our other aim has been to compare by also giving information about pre-Islam age appliances.At the introduction part; there are the importance of the subject, with which aim it was undertaken, what its limits are, its method and the resources. At the first part, detailed information was given about the two writers of Menar Commentary Muhammed Abduh and Muhammed Reşid Rıza. At the second part, general information was given about the Islam Penal Law. The fourth part makes up the basis of our research. At this part, commentaries which Menar Commentary brought to the Limit Penalties were undertaken relatively to the other commentaries. The result part features the results reached in this research and a certain number of evaluation related to them.At this work, generally the following results were reached: It is point at issue that there is a general acceptance about the Limit Penalties among the commentaries. There is a positive belief in Menar Commentary. Discussions major in mostly details. These discussions does not occur a lot at the first periods but they have increased among the recent commentaries.