Özerk kamusal alanların oluşmasında dinin rolü: Konya'daki finans kurumları örneği
The role of religion in the formation of autonomous public spheres: Examples of financial institutions in Konya
- Tez No: 350777
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZETAraştırmamızda kamusal alan kavramını ve bu kavramın din ve devlet ile olan ilişkisini inceledik. Sosyolojik olarak kamusal alan kavramını, tarihsel süreç içerisinde ele alarak günümüze kadar geçirdiği dönüşümleri değerlendirdik. Buna göre modern kamusal alanın,18. Yüzyıl Avrupa'sının toplumsal şartlarında gerçekleştiğini ancak kısa bir süre sonra ciddi yapısal dönüşümler geçirdiğini tespit ettik. Araştırmamızın merkezi temasını bu dönüşümler çerçevesinde yeni ortaya çıkan toplumsal olguların anlaşılması ve kavramlaştırılması çabası oluşturmaktadır.Araştırmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kamusal alan kavramının teorik olarak ele alındığı bir bölümdür. Kavramı teorik olarak detaylı inceledikten sonra, Türkiye'deki algılanış biçimi ve dönüşümünü inceledik. Bu dönüşüm sonucunda ortaya çıkan yeni toplumsal durumu özerk kamusal alanlar olarak kavramsallaştırdık. Bu yeni sosyolojik durumu, kamusal alanın yapısal dönüşümü ve yeni sosyal hareketler olmak üzere iki açıdan değerlendirdik. Buna göre kamusal alanın yapısal dönüşümü ve yeni sosyal hareketler, modern kamusal ve özel kategorisinden farklı yeni toplumsal alanlar yaratmıştır. Bu tür özerk kamusal alanların oluşmasında ülkemizde kamusal alanın yapısal dönüşümü kadar din olgusu ve dini sosyal hareketlerin etkisi olmuştur.Araştırmamızın ikinci bölümünü ise anlayıcı yorumlayıcı sosyolojik yöntemle gerçekleştirilen alan araştırması oluşturmaktadır. Bu bölümde ekonomi sektöründe özerk bir kamusal alan örneği olarak ele aldığımız bir finans kurumunu inceledik. Bu örneklemle özerk kamusal alan kavramının, kamusal alan ve din ile olan ilişkisini ortaya koyduk.Key Words : Kamusal alan, Özerk kamusal alan, Din, Yeni Sosyal Hareketler, Toplumsal Olgu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn our research, we studied the concept of public spheres and their relationship between religion and government. By considering public spheres as a sociological concept in the historical process, we reviewed the chronological transformations up to the present . Accordingly, we have determined that the modern public sphere took place during the 18th century?s European social conditions, but a short time later significant structural changes followed. Effort to understand and conceptualize the social phenomena which emerged within the framework of these transformations constitute the central theme of our research.Our research consists of two main parts. The first chapter is a section discussed the theoretical concept of public spheres is discussed. After reviewing the concept, theory and details , we cover the perception and transformation of the concept in Turkey. We conceptualize this new status which is the result of this conversion as autonomous public spheres. We assess this new sociological situation in two ways: the structural transformation of the public sphere, and new social movements. Accordingly, the structural transformation of the public sphere, and new social movements create new social spheres into modern public and private categories. As the formation of an autonomous public sphere, we see the concept of religion and religious social movements have an impact on this kind of structural transformation of the public sphere in our country.The second part of our research is a field survey using the sociological apprehend - interpretative method. In this section, we examine a financial institution considered as an autonomous example of the public sphere in the economic sector. In this sampling, we demonstrate the relationships between the concept of an autonomous public sphere, the public sphere,and religion.Key Words : Public sphere, Autonomous public sphere, Religion, New Social Movements, Social phenomenon .