William James'e göre dini tecrübe ve epistemolojik değeri
William James conception of religious experience and its epistemological value
- Tez No: 350776
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmada William James'in dini tecrübe ve epistemolojik değerine dair görüşlerini incelemeye ve yorumlamaya çalıştık.Bir giriş ve iki bölümden oluşan bu tezin giriş bölümü William James'in hayatı ve genel olarak pragmatizm konularını içermektedir.Birinci bölümde James'in temel felsefi ve epistemolojik görüşlerini anlayabilmek için James'e göre pragmatizm, hakikat, ortak duyu, inanma arzusu, bazı metafizik meseleler ve din, pragmatizm ve din, James'in kişisel inancı gibi konulara yer verilmektedir.İkinci bölümde ise çalışmanın temel konusu olan James'in dini tecrübe ve epistemolojik değerine dair görüşleri bir araya getirilmiş ve yorumlanmıştır. Bu bölüm genel olarak dini tecrübe, din ve nöroloji, görünmeyenin gerçekliği, sağlıklı zihinlilik, hasta ruh, bölünmüş benlik ve bu benliğin birleştirilme süreci, ihtida, azizlik, mistisizm, dua, günah çıkarma ve kurban gibi başlıkları içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to analyze and interpret William James? views on the epistemological value of religious experience. It is composed of an introduction and two main chapters. The introduction deals with James? biography and the philosophy of pragmatism in general terms.The first chapter, in attempt to describe James? thoughts as to some philosophical and epistemological issues, discusses his conception of such issues as pragmatism, truth, the common sense, the will to believe, some metaphysical problems versus religion and pragmatism versus religion, and finally James? personal belief.The second chapter endeavors to bring together and analyze James? views on religious experience and its epistemological value, forming the principle subject-matter of this study. This chapter contains an in-depth discussion of such issues as religious experience, religion and neurology, the reality of the unseen, healthy mindedness, sick soul, the divided self and the process of its unification, conversion, saintliness, mysticism, prayer, sacrifice and confession.