Ez-Zâhidî'nin El-Müctebâ adlı eserinin Kitabü'n-nikâh bölümünün edisyon kritiği ve değerlendirmesi
Az-Zâhidî's Kitabü'n-marriage part El-Muchteba edition of his book entitled critique and evaluation
  1. Tez No: 350781
  2. Yazar: MUSTAFA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEKİN GÖKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ebu'l-Hüseyin el-Kudûrî'nin (v. 428) kaleme aldığı el-Muhtasar adlı eseri İslam Hukuku alanında önemli bir konuma sahiptir. el-Muhtasar üzerine yüzden fazla çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların tamamına yakını yazma eser halindedir. Bu eserlerin en önemlilerinden biri, kendisinden sonra yazılanlara kaynaklık etmesi açısından ez-Zâhidî'nin (v. 658) Müctebâ'sıdır.el-Muhtasar'da kısa ve öz alarak anlatılan hükümler Müctebâ'da ayrıntıları ile ele alınmıştır. Kitapta her hükmün kaynağı (müellif/ kitap), isim veya rumuzuyla gösterilmiştir. Eserde el-Muhtasar'dan farklı olarak diğer mezheplerin görüşlerine de yer verilmiştir.Çalışmamız dirase (araştırma) ve tahkik (edisyon kritik) bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellif ve şârihin hayatından, hocalarından, öğrencilerinden ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, Müctebâ adlı eserin Kitâbü'n-nikâh bölümünün edisyon kritiği sunulmuştur. Metin, eserin Konya ve Manisa Kütüphaneleri'nde bulunan dört nüshası karşılaştırılmak sureti ile oluşturulmuştur. Eserde geçen ayet, hadis, şiir, Farsça ibareler, kitap ve şahıs isimleri hakkında dipnotlarda açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abul-Hussein al-K?dur? (died 428 A.H.) penned a piece called al-Mukhtasar occupies an important position in Islamic law. al-Mukhtasar study was performed on more than one hundred. Almost all of these studies are in manuscript. One of the most important of these works, written after his in terms of the source az-Zâhidî?s (died 658 A.H.) Muchteba.The provisions are described in brief and taking of al-Muhtasar are discussed in detail in Muchteba. Source of each provision in the book (author / book), shows the name or symbol. Unlike the other sects lived with the views of al- Mukhtasar is also included.This study consists of two chapters. In the first chapter, I will speak of the biography Kudûrî and Zâhidî, his teachers, students, and his works. In the second chapter, I will provide the critical edition of the Muchteba?s Kitâbü?n-Marriage. I have constructed the text by comparing its four manuscripts existing in Konya Library and Manisa. I have furnished information in the footnotes about the verses, had?ths, Persian phrases and the names which occur in the text.