Kur'ân ve Sünnette haşir ve mahşer
Hashr and mahshar in Qur'an and Sunnah
  1. Tez No: 350810
  2. Yazar: EMRAH KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Haşir, insanların öldükten sonra Allah tarafından diriltilip bir meydanda toplanmasıdır. Haşir inancı, imkân ve keyfiyeti noktasında Kur?ân-ı Kerim?de genişçe ele alınmıştır. Kur?ân-ı Kerim âhireti, dirilişi ve haşri inkâr eden tüm düşünce, inanç ve fikirlere cevap vermektedir. Kur?ân-ı Kerim âhiret hayatını tasvir ederken beş duyu ile algılanabilen tablolar çizmektedir. Gerek cennet gerekse cehennem hayatı, maddi misallerle tablolaştırılmıştır. Kur?ân-ı Kerim, Sünnet ve İslam alimlerinin görüşleri haşrin keyfiyeti konusunda cismanî haşri teyit etmektedir.Kur?ân-ı Kerim, öldükten sonra haşrin mutlaka meydana geleceğini haber vermekle yetinmez, haşir gerçeğini hiçbir delile ihtiyaç bırakmayacak şekilde, kendine has aklî ve mantıkî bir metodla ispat eder. ?Kur?an ve Sünnette Haşir ve Mahşer? isimli yüksek lisans tezinin amacı yalnızca konular hakkında âyet ve hadisleri toplamak değil, bu konular hakkında İslam tarihi boyunca yapılmış yorumları da göz önüne alarak, günümüz penceresinden bir bakış açısı geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Definition of Hashr in Islam is gathering or collecting death bodies at a square named Mahshar. In Qur?an, Hashr was handled widely in respect to its possibilty and its property.Qur?an answers to all the ideas, believes and opinions which deny afterdeath, hashr and resurrection. It like draws pictures those are sensible by five senses while it tells about afterdeath. Either heaven (Jannah) life and hell (Jahannam) life are clarified with physical examples in Qur?an. Qur?an, Sunnah and opinions of Islam Scholars, they all support corporeal resurrection idea. Qur?an not only notifies about Hashr, but also it proves Hashr fact by its specific mental and logical methods. The aim of the master thesis ?Hashr and Mahshar in Qur?an and Sunnah? is not only collecting verses of Qur?an and hadiths, but also building a new outlook by considering Qur?an, hadiths and also all comments made by Islam Scholars during whole Islamic History.