Kur'an'da havf kavramı
- Tez No: 350809
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kur'an-ı Kerim, insana hitap eden bir kitaptır. insanı ilgilendiren her konuya işaret eder ve onu her yönüyle ele alır. Yüce Allah insanı yaratmış ve ona bazı duygular vermiştir. Bu duygulardan biri de korku duygusudur. Kur'an-ı Kerim insandaki bu yaradılışı göz önünde bulundurur. İnsanın her halini açıklayan Kur'an onun iç alemini de izah eder. Biz bu araştırmamızda Kur'an'da korkuyu anlatan en temel kavram olan havf kavramını incelemeye çalıştık. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte konunun önemi, amacı ve metodu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, havf kavramı ve korkuyla ilgili diğer kavramların lugat tahlili yapılmıştır. İkinci bölümde, önce havf kavramı ile ilgili ayetlerin iniş süreci incelenmiş olup, daha sonra kavramın Kur'an'daki kullanım alanları tespit edilmiştir. Bu bölümde özellikle dünyevi korkular üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, İslami ve diğer ilimlerde havf ve korku konularının işlenişi ele alınmıştır. Ayrıca havf ve hüzün kelimelerinin geçtiği ayetler incelenerek ümit duygusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Holy Koran is a book which adressing the people, indicate each topic concern people and consider whit every aspect. The exalted God created people and gave some sense to them. One of these senses is also sense of fear. The Holy Koran considers this cerator in people. Koran which clorifies every situation of people also explains their inner world. We in our study tried to examine havf concept which the most bosic concept,which relates fear in the Koran. Our study consists of an introduction and three parts. In introduction was given information about purpase,metod and importance of subject. In first chopter was made term analyses of havf concept and other concepts about fear. In second chopter, before was examined the landing process of verses about havf concepts,then, was determined usage area of concept in the Koran In this section is especially considered wordly fear in los section was considered treating of havf and fear topics in the Islamic and other science. Besides was considered sense of hope by studying verses passed sadness and havf wordselerinin geçtiği ayetler incelenerek ümit duygusu üzerinde durulmuştur.