Satım akdi özelinde İslam Borçlar Hukukunda garar
Gharar in İslamic Law of Contracts with special reference to sales contract
- Tez No: 350820
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
İslam borçlar hukukundaki temel konulardan birisi olan garar, genel olarak akitlerdeki belirsizlik ve bilinmezlikleri ifade etmektedir. Tez çalışmamızda, garar yasağının naslardaki temelleri, fıkıh literatüründeki algılanma ve yorumlanma biçimi, garar teriminin gelişim süreci ve gararın akidlere etkisi ele alınmıştır. Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun fıkıh ilmi içindeki yerine, sınırlandırılmasına, araştırmanın amaç ve yöntemi ile kaynaklarına dair bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde garar teriminin kavramsal çerçevesi ortaya konulmuştur. Bu bölümde gararın anlamı ve tanımı, konuyla ilgili naslar, gararın mahiyeti, benzer terimlerle ilişkisi ve diğer hukuk sistemlerinde gararı ilgilendiren konular hakkındaki düzenlemelere yer verilmiştir. Bu bölümde, son olarak garar konusunun klasik literatürde ele alınış biçimi ve garar konusunda yapılan taksimlere giriş yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü satım akdinin sigasında garar, üçüncü bölümü ise mebi ve semende garar konularına tahsis edilmiştir. Çalışmamızın son bölümü olan dördüncü bölümde ise, gararın yasaklanmasındaki hikmet ile gararın satım akdi üzerindeki etkisi ve doğurduğu sonuçlar ele alınmıştır. Bu bölümde garar, akde etkisi açısından ele alınmış, gararın akdin sıhhatini etkilemesinin şartları ortaya konulmuş ve gararın hukukî sonuçları incelenmiştir. Çalışmamız, vardığımız neticeleri ve önerilerimizi içeren bir sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gharar, which is one of the main issues in Islamic contract law, refers to uncertainty and ambiguity in contracts. In this dissertation, we have discussed the fundamentals of the prohibition of gharar, its perception and interpretation in fiqh literature, the process gharar underwent until it was coined as a term, its development process and its impact on contracts. This study consists of an introduction and four chapters. In the introduction, we have given a synopsis of the topic in Islamic law and mentioned the limitations, purpose and method of the study and listed the sources of our research. In the first chapter, the conceptual framework of the term has been discussed. In this chapter, we have dealt with the meaning and definition of gharar, relevant quranic and prophetic texts, the nature of gharar and its relationship with other similar terms and compared it to similar regulations in other legal systems. Finally, in this section, the classification and handling of gharar in classical fiqh literature has been portrayed in general. The second chapter of the thesis deals with gharar in the conditions and terms of a contract, while the third chapter is devoted to gharar in the subject matter and the price. In the fourth chapter, we have discussed the wisdom behind the prohibition of gharar, its impact on sales contract and the consequences of the ban on contracts containing gharar. In this section, gharar is discussed in terms of its effect on contracts, the requirements of an gharar to be effective are introduced and the legal consequences of gharar is studied. The dissertation is completed with a conclusion that summarizes the results we reached and our recommendations.