El-Hidaye kitabı özelinde Kitabu'l-Buyu'nun Hanefi ve Şafii mezhep ihtilaflarının incelenmesi (Usül açısından)
An analysis of the book of Buy'u'un according to the Hanefi and Shafi'i schools of thought, with a focus on the book of El-Hidâye
- Tez No: 950554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN HANZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İslam'ın anlaşılmasına bağlı olarak farklı yorumlar ve mezhepler ortaya çıkmıştır. Bu konuda öne çıkan ve en çok müntesibi bulunan İmam-ı Azam Ebû Hanife'ye nispet edilen, Hanefî ve Muhammed b. İdris eş-Şafiî'ye nispet edilen Şafiî mezhebidir. İhtilaf, bu mezheplerin fürû konularının birçok alanında ihtilaflar bulunmaktadır. İhtilaflı konular ilk zamanlar dağınık bir şekilde mezhep kitapları içinde bulunurdu. Hicri IV. asırda bu konuların ele alındığı hacimli kitaplar telif edilmeye başlanmıştır. Zaman içerisinde bu konu ilm-i hilâf olarak ifade edilerek ihtilaflı meseleler tesbit edilmeye ve çıkış sebepleri ortaya konmaya çalışırmıştır. Bu çalışmada İmam Merginânî'nin el-Hidâye kitabının içindeki kitabu'l-buy'u kısmı Hanefî ve Şafiî ihtilaflarını ele alınmaya çalışılmıştır. Merğinânî 27 meselede farklı lafızlarla, İmam Şafiî'nin kendilerine muhalif olduğunu dile getirmiştir. Bu konular ayrı başlıklar halinde, ilgili mezhebin ana kaynakları sayılan kitaplarına bakılarak incelenmiştir. Bu bağlamda, meclis, şart, görme ve ayıp muhayyerliği, araya satışı, îne satışı, fuzulinin satışı, faiz ve faizle ilgili konular, selem akdi, köpek ve yırtıcı hayvanların satışı ve satış sonrası fiyat ve malda artış meselesi gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Different interpretations and schools of thought have emerged based on the understanding of Islam. Among these, the most prominent and widely followed are the Hanafi school of thought attributed to Imam Abu Hanifa and the Shafi'i school of thought attributed to Muhammad ibn Idris al-Shafi'i. Disagreements exist in many areas of the branches of these schools of thought. Controversial issues were initially scattered throughout sectarian books. In the 4th century AH, voluminous books addressing these issues began to be written. Over time, these issues came to be referred to as 'scientific differences,' and attempts were made to identify controversial issues and determine their causes. In this study, the section on kitabu'l-buy'u in Imam Merginani's book el-Hidâye was examined in terms of the differences between the Hanafi and Shafi'i schools of thought. Merginani stated that Imam Shafi'i disagreed with them on 27 issues, using different wording. These issues have been examined under separate headings, referring to the main sources of the relevant schools of thought. In this context, issues such as the council, conditions, sight and defect option, sale in between, sale of unexpired goods, sale of surplus goods, interest and interest-related issues, salam contract, sale of dogs and predatory animals, and post-sale price and goods increase have been addressed.