1990'larda Çinli Amerikalı olmak: Gish Jen ve Frank Chin'in romanlarındaki kimlik arayışı
Being Chinese American in 1990's: The quest for identity in Gish Jen and Frank Chin's novels
- Tez No: 350855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÖZTARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gish Jen'in Mona in the Promised Land ve Frank Chin'in Donald Duk adlı Çinli Amerikalı edebiyatı romanlarında, çokkültürlülük, etnik köken ve Amerikan kimliği konularını incelemektir. Bu incelemeyi, romanların dönemini ve ait oldukları edebi geleneği göz önünde bulundurarak yapabilmek için tarihsel araştırmalara yer verilmiştir. Ondokuzuncu yüzyılda Çinli göçmenlerin Amerika'ya ayak basmasıyla birlikte ortaya çıkan Çinli Amerikalı edebiyatı kavramı, zaman içinde içerik, tür ve taşıdığı anlam açısından birçok değişikliğe uğrayamıştır. 1990'ların Çinli Amerikalı edebiyat eserlerini anlayabilmek ve inceleyebilmek için, bu edebi geleneğin geçirdiği tarihsel evrimden bahsedilmektedir. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki politik ilişkiler, Çin kökenli Amerikan vatandaşlarının içinde bulundukları sosyal, politik ve ekonomik durumlar, her dönemde olduğu gibi, 1990'ların Çinli Amerikalı edebiyatına da yansımıştır. Özellikle II. Dünya Savaşı, 1960'ların İnsan Hakları Hareketi, Vietnam Savaşı gibi önemli sosyopolitik olaylar, bu dönemin Çinli Amerikalı edebiyatını yönlendirmiştir. Ayrıca, ABD'nin, özellikle göçmenleri ilgilendiren iç politikaları da bu tezde bahsedilen bahsedilen önemli etkenlerdir. Bunların yanında, ırksal ve etnik ayrımcılık, çokkültürlülük ve etnik kimlik gibi, azınlık edebiyatlarında öne çıkan konular da bu tezde incelenmektedir. İnsan Hakları Hareketi ile tetiklenen etnik kimliğin yükselişinin, 1990'ların Çinli Amerikalı edebiyat eserlerinde öne çıkan bir tema olduğu görülmektedir. Tezde incelenen Mona in the Promised Land ve Donald Duk adlı iki eserde de, etnik kimlik kavramının ne şekilde yansıtıldığı üzerinde durulmuştur. Etnik kimlik bağlamında, Amerikan kimliğinin ne olduğunun sorgulanması ve bireysel bir kimlik oluşturma çabasının bu eserlerde önemli bir yere sahip olduğunu göstermek amaçlanmıştır. Aynı zamanda, bu romanlardaki Çinli Amerikalı bakış açısı incelenmiş, roman karakterleri doğrultusunda Çin kökenli bir birey olarak 1990'ların Amerika'sında yaşanan sosyal ve psikolojik sorunlar yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to analyze the subjects of multiculturalism, ethnicity and American identity in two Chinese American literary works, Mona in the Promised Land by Gish Jen and Donald Duk by Frank Chin. In order to analyze these two novels in line with the literary canon and era in which the novels are written, research on the background information is included. The notion of the Chinese American literature, emerged with the arrival of the Chinese immigrants to America in the 19th Century, has gone through a lot of changes in context, genre and conception over time. In order to understand and analyze the Chinese American literary works of the 1990s, the historical evolution of this literary canon is mentioned. The political relations between China and the United States of America, and the social, political and economical conditions of the Chinese American citizens are reflected on the Chinese American literature of the 1990s. Important socio-political events like World War II, Civil Rights Movement of the 1960s, and Vietnam War shaped the Chinese American literature of the era in particular. The domestic policies of USA, specifically the concern of immigrants, are also important agents referred in this study. In addition, this work examines certain prominant subjects of minorities' literature, such as racial and ethnical discrimination, multiculturalism, and ethnic identity. It is observed that the rise of ethnic identity, triggered by the Civil Rights Movement, is a significant theme of the Chinese American literary works of the 1990s. How the two novels analyzed in this work, Mona in the Promised Land and Donald Duk, reflect the concept of ethnic identity, is emphasised. Within the context of ethnic identity, the intention is to show the significance of questioning American identity and the struggle for building an individual identity in these literary works. Concurrently, Chinese American point of view is studied, and the social and psychological problems of the Chinese American individual living in the 1990s America is represented, in line with the novel characters.