Okulöncesine devam eden çocukların sağlık algılarının incelenmesi
Examining the health perceptions of preschool children
- Tez No: 350856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, akademisyenlere, ebeveynlere ve öğretmenlere erken yaştaki çocukların sağlık algıları hakkında farkındalık kazandırmak üzere, okulöncesi eğitim kurumuna devam eden beş yaş grubu çocukların sağlık ve sağlığa ilişkin kavramlara yönelik algılarınının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Ege Üniversitesi Kampüs Anaokulu ve Tıp Fakültesi Anaokulu'nun 5 yaş sınıflarına devam eden okulöncesi dönem çocukları araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışmada iki okuldan toplam 62 çocuk yer almıştır. Bu çalışmada, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji kullanılmıştır. Çocukların sağlık ve sağlığa ilişkin kavramlara yönelik algılarına ulaşmak amacıyla veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Sağlık Avcısı Çocuklar, Sağlığın Peşinde”görüşme formu ve çocukların konuya ilişkin çekmiş oldukları fotoğraflar kullanılmıştır. Öncelikle, çocuklarla birebir görüşmeler yürütülmüş, daha sonra çocuklardan okullarındaki sağlıklı ve sağlıksız durumların, nesnelerin, eylemlerin ve eşyaların fotoğrafları çekmeleri istenmiştir. Çocukların kendilerini daha rahat ifade edecekleri bir yol olarak görülen fotoğraf çekme sürecinde toplam 1067 fotoğraf çekilmiştir. Görüşmelerden ve çocukların çekmiş oldukları fotoğraflardan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, çocukların sağlığı sağlıklı davranışlar, işlevsellik, iyilik hali, canlı varlıklar, sağlığı bozucu etmenler ve okulun fiziksel yapısı ile ilişkilendirerek algıladıkları belirlenmiştir. Ayrıca, çocukların sağlığa ilişkin çekmiş oldukları fotoğraflarda sıklıkla işlevsellik ve canlı varlıklar temalarına yönelik fotoğraflar bulunduğu tespit edilmiştir. Özetle, çalışma sonunda elde edilen bulgular, çocukların farklı temalar oluşturacak şekilde sağlığı algıladıklarını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, examining the health perception and perception of health-related concepts of children attending to preschool was aimed to gain awareness to academicians, parents and teachers. The five years old children attending Ege University Campus Preschool and Medical Faculty Preschool were included in the study as working group. The number of children participated in the study is 62. In this study, phenomenology which is one of the qualitative research desings was used. In order to examine the health perception and perception of health-related concepts of children,“Health Hunter Children Follow Health”interview form, formed by researcher, and health related photos, taken in the study by children were used data gathering tools. Interviews with children were conducted one-to-one. Then, children were asked to take photos of healthy and unhealthy conditions, objects, actions and things in their schools. Taken photos by children is seen as a more relax way to express themselves. In this study, 1067 photos were taken by children. The data gathered via interviews and photos were analyzed by using content analysis. According to the results of the analysis, children perceived health by associating healthy behaviors, functionality, well-being, living creatures, factors affecting health in a negative way and physical characteristics of school. In addition to this, frequently, photos related to functionality and living creatures were found among photos which children took in the study. To sum up, the findings obtained from the study, children perceived the health in the manner that there are different themes related to health.