Toplumsal davranışlara etkisi açısından kitle iletişim araçlarının stratejik değerlendirilmesi
The effects of mass media into social behavior and strategic evaluation
- Tez No: 350858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAVİ TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan davranışlarını şekillendiren faktörler aynı zamanda onun toplumsal davranışlarını etkilemekte; buna bağlı oluşan değerler sistemi dış etkilere açık olarak sürekli değişim göstermektedir. Bu süreç içinde kitle iletişim araçları, insana ilişkin bu öğeleri ele alarak işlemekte ve yeniden tanımlayarak sosyal hayatın içine entegre etmektedir. Böylece kitle iletişim araçları bireysel anlamda elde edilen çıktıları farklı yönleriyle ele alarak, geliştirdiği stratejiler doğrultusunda toplumsal yapıya uygun olarak sunmaktadır. Bu doğrultuda yapılan uygulamalar geniş kitleler tarafından algılanmakta ve sosyal davranışların içerik olarak yönünü oluşturmaktadır. Kitle iletişim araçları bir anlamda tekil olarak insandan elde ettiği verileri değiştirerek toplumsal yapıyı ve dinamikleri etkilemek için kullanmakta; sonrasında toplumdan aldığı verileri de kişinin tutum ve davranışlarına uygun olarak sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human behavior is shape by social factors that also impact on social behavior. In this situation, the mass media process these items that are about human and integrated into social life. Thus, the different facets of the outputs from the mass media by addressing the individual sense, after that this outputs offer the social structure with the strategies. In this line, with the practices and social behavior is perceived by the masses as the content is the direction. Mass media can affect the individual person by changing the social structure then, the mass media can provide attitudes and behaviors.