Rereading James Baldwin: Struggle for identity
James Baldwin'i yeniden okumak: Kimlik mücadelesi
  1. Tez No: 350857
  2. Yazar: EMRAH GENİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yaşadığımız koşullar ve sınırlar bizim kim olduğumuzu belirler. Dolayısıyla tek ve değişmez bir kimlikten bahsetmek imkânsızdır. Kimlik devamlı olarak değişen bir olgudur. Bu değişim sürecinde insanın kendi kimliğinin farkına varması ve kendini bulması esastır. Eski çağlarda hiçbir şekilde sorgulanmayan bu kavram, modern çağda en çok sorgulanan olgu haline gelmiştir. Bunun en önemli sebebinin özel mülkiyetin ortaya çıkışı olduğu söylenmektedir. Bu bağlamda insanlar artık sahip oldukları“şey”lerle adlandırılmaya ve tanımlanmaya başlar. Kimlik mücadelesinin ortaya çıkmasını tek bir sebebe dayandırmak kesinlikle yetersiz olacaktır. Bu kavram üzerine birçok düşünürün farklı görüşleri bulunmaktadır. Michel Foucault ve Judith Butler'ın öne sürdüğü değişebilir kimlik algısı yaşadığımız yüzyılda da hakim olan düşüncedir. Bu düşünce 50lerin ve 60ların Amerika'sında Sivil Haklar Mücadelesi ile geçerliliğini göstermiştir. Tarih boyunca uygulanan asimilasyon yöntemleriyle yaratılmaya çalışılan Amerikan kimliği, 50lere gelindiğinde geçerliliğini kaybetmeye başlamıştır. Bunun yerine, her bir azınlık grubu kendi kültürel değerlerini ön plana çıkararak kendi kimliklerini yaratmışlardır. Bu dönem içerisinde yazılan bir çok eserde bu kimlik mücadelesi görülebilir. Döneme damgasını vuran bir çok Afrikalı-Amerikalı yazar bu arayış içerisinde geçmişin tecrübelerini ve acılarını eserlerinde kullanmaya devam ettiler. James Baldwin ise Afrikalı-Amerikalı olmanın getirdiği sancıları bir kenara bırakıp genel bir kimlik arayışını sorgulamayı tercih etmiştir. Bu bağlamda kendi döneminde yer alan diğer yurttaşlarından ayrılmıştır. Fakat buna rağmen Baldwin'i siyahi haklarının savunucusu olarak gören çok fazla eleştirmen vardır. Afrikalı-Amerikalı hakları da savunan Baldwin'i bu kategoriye almak ise doğru değildir. Yazarın eserleri incelendiğinde amacının köken, cinsiyet, etnik kültür konularına girmeksizin rahat ve özgürce yaşanılabilecek bir ülke yaratmak olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Kendisi de bir çok röportajında Afrikalı-Amerikalı olarak adlandırılmak istemediğini dile getirmiştir. Bu bağlamda yazarın iki eseri incelenmiştir. 82 İlk eseri olan Giovanni'nin Odası David isimli karakterin Paris'te yaşadığı kendini bulma çabasını anlatmaktadır. Bir Başka Ülke ise siyahi müzisyen Rufus'un Amerika'daki acılı süreci anlatılmaktadır. İki karakterin de ortak noktası ise eşcinsel ilişkiler yaşamış olması, fakat bu hareketlerini inkar ederek bir nevi kendilerini inkar etmiş olmalarıdır. Bu eserlerden de anlaşılacağı üzere, James Baldwin kimlik arayışı kapsamında sadece ırk ayrımına odaklanmamıştır; hatta ırk meselesini arka planda tutarak cinsel kimliği ön plana almıştır
Özet (Çeviri)
The social environment that we live in shapes our identity. Therefore, it is impossible to talk about fixed identity. It always changes depending on the social constructions around us. The main concern in this process is to find ourselves. The concept of identity did not use to be questioned in the ancient times. When people started to possess, they began to be named after what they had. This can be considered as the very first step of the self-identity. In terms of self-identity, many philosophers put forward several ideas. The flexibility of the identity, suggested by Michel Foucault and Judith Butler is still valid in our century. The United States of America experienced the validity of this idea during 1950s and 60s with the Civil Rights Movement. This movement showed the failure of assimilation process that had been used in America for long years. Instead, minority groups in the States started to seek their own identities. In many works written during the 50s and 60s, struggle for identity can be seen. African-American writers of the era also used this theme; however, they tried to seek their identity in the literature by reflecting the sufferings in the era of slavery. James Baldwin, on the other hand, put these sufferings aside and wrote just about the civil rights that all minority groups must attain. Therefore, he differs from his contemporaries. In spite of this, many critics still categorize Baldwin as one of the black activist for the black rights. In many interviews, Baldwin emphasizes that he does not want to be defined as a black writer. When analyzing his works, it is apparent that he creates diverse characters by ignoring their national origins. The first novel that is discussed in this paper is Giovanni's Room. In this novel, the protagonist David struggles for his identity in Paris. The second novel in the study is Another Country. The novel shows the sufferings of the black musician Rufus in America. The common point that these two protagonists share in the fact that they have homosexual affairs, and both deny these acts and also deny their self-identity. It can be understood from these novels that Baldwin puts more emphasize on the sexual identity rather than on the racial identity.