Francis Bacon'ın Yeni Atlantis'inde özgürlük kavrayışı
The conception of freedom in Francis Bacon's New Atlantis
  1. Tez No: 350863
  2. Yazar: ALİ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bacon, klasik düşünce ile birçok konuda bir hesaplaşma içerisine girmiş ve bu düşüncenin ana direklerini hedef alan düşüncelerini ortaya koymuştur. Klasik dönemin doğa, bilgi, bilim, insan ve özgürlük kavrayışlarına bir karşı çıkış ifade edecek olan bu düşünceler, modern dünyanın bu konulara dair içeriklerine ciddi biçimde kaynaklık etmiştir. Bu nedenle Bacon?ı çalışmak, modern paradigmanın gelişini müjdeleyen kaynakları çalışmak anlamına gelir. Böyle bir çalışmayı, Bacon?ın `Yeni Atlantis?ine odaklamak ise ayrıca önemlidir. Zira bu eser, modern bilimin politik erimlerinin, bilimin özgürleştirici işlevinin, toplumun bilimin ilkeleri ile düşünülmesinin bir örneğini ilk kez sunacaktır. Bu durum, birçok yeni kavrayış ile birlikte, klasik düşünceden oldukça farklı bir özgürlük kavrayışını ilk kez karşımıza çıkaracaktır. Bu kavrayış, insan-doğa ilişkisinin yeniden kurulmasının ve doğayı ve insanı bilme tarzının değişmesinin bir ürünü olarak karşımıza çıkar. Özellikle politika felsefesi açısından oldukça önemli bir anlama sahip olacak olan bu özgürlük kavrayışının, kendisine dayandığı unsurları, üzerinde yükseldiği zemini ve özgün içeriğini ele almak, günümüzdeki bilim, politika ve özgürlük konularına dair tartışmalara ışık tutacaktır. Bu düşünceden hareketle, biz, Francis Bacon?ın, `Yeni Atlantis? adlı eserindeki özgürlük kavrayışını okumaya ve bu okumamızı temellendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Bacon had reckoned with the classical thought in many subjects and he had put forth his ideas which are directed to the main pillars of this thought. These ideas which state an objection to the conceptions of nature, knowledge, human and liberty of the classical period, became an important source for the contents of the modern world with respect to these titles. For this reason, studying Bacon means studying the sources that herald the arrival of the modern paradigm.It is also important to focus such a study to Bacon?s ?TheNew Atlantis?. For this piece exhibits for the first time, the political range of modern science, the emancipating function of science and a sample of thinking the society with the principles of science.This brings us a quite different conception of liberty from the classical thought, with many new conceptions besides.This conception emerges as an outcome of the reestablishment of human-nature relation and the change of the mode of knowing nature and human. To deal with the elements that are based on, the ground that it emerges and the unique content of this conception of liberty which has a quite important meaning especially for the political philosophy will set light to the contemporary debates about science, politics and liberty. Considering this idea, we tried to read the liberty conception in ?The New Atlantis? of Francis Bacon and to justify this reading.