Representation of America and American identity in the 21st century through political, social and cultural issues as reflected in South Park
21. yüzyılda Amerika ve Amerikan kimliğinin politik, sosyal ve kültürel açıdan South Park çizgi dizisindeki temsili
- Tez No: 350862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı Amerikan toplumunun siyasi ve sosyal yapısını ele alarak, Amerika ve Amerikan kimliğinin farklı temsillerinin günümüz başarılı ve uzun soluklu çizgi dizisi South Park?taki yansımalarını incelemektir. South Park?ın tez konusu olarak seçilmesinin nedeni, bu ürünün The Simpsons, Family Guy ve benzeri diğer popüler çizgi dizilerden farklı olarak özgün, doğasında sıradışı hiciv ve mizah anlayışını barındırıyor olmasıdır. Toplumun farklı kesimlerini rahatsız etmek, kızdırmak ya da tahrik etmek gibi kaygılar taşımaksızın South Park Amerikan popüler kültüründe oldukça cesur bir duruş sergilemektedir. South Park, kültürel araştırmalar örnekleri arasında, pek çok farklı kültürel kimliği ve bu kimlik temsillerini özellikle son 20 yılın Amerika?sında yaşanan kültürel ve sosyal değişimleri içinde toplayan zengin bir yapımdır. Amerikan toplumunun kültürel yapısı içinde temsil edilen farklı sosyal gruplar ve etnik kimlikler popüler kültür için zengin bir kaynak oluşturmaktadır. Bu tezin savlarının en önemlisi, böylesi bir popüler kültür ürününün semiyotik (göstergebilim) okuma yapılarak, Amerikan toplumu içinde yer alan farklı sınıf, grup, cinsiyet ve azınlıkların kimliklerini tanımlama ve ifade etme mücadelerinin ideolojik yansımalarının incelenerek süregelen güç mücadelesini ortaya koyabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Regarding the political and social structures of American society, this thesis aims at analyzing the representation of America and being an American as reflected in one of the most successful and long-lasting animations; South Park. The main reason behind choosing SP as a thesis subject is surely its unique style with its extraordinary sense of humor and satire which make it totally different from other popular animated cartoons such as the Simpsons, Family Guy or similar series. Without any hesitation of offending, displeasing, annoying or provoking others, SP brings out as a highly brave appearance in the great arena of American popular culture. In the paradigm of cultural studies, SP is a rich combination that many different cultural identities and their representation come together with cultural and social changes in America for the last 20 years. Represented social groups and ethnic identities within the cultural structure of American society are so powerful which provides a resourceful ground for their reflection in popular culture. We argue that such an analysis of popular culture product through semiotics may reveal the power relations both in society and politics in which the ideologies of different classes, groups, minorities and gender are in a struggle to define and express their identities.