Francis Bacon on the question of knowledge
Francıs Bacon ve bilgi sorunu
- Tez No: 350903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Francis Bacon modern felsefe ve modern bilimin habercisi olarak göze çarpar. Bacon'ın bilgi tasarımı; bilim, deneycilik, tümevarım, metodoloji, İnsan'ın Doğa üstündeki tahakkümü hakkındaki fikirleri modern felsefenin hususi nitelikleri olagelmiştir. Bu yeni bilgi tasarımı, bir yandan antik ve orta çağ felsefecileri tarafından geliştirilmiş bilgi tasarımından ciddi bir kopuşa işaret ederken, bir yandan da yeni epistemoloik sorunlara yol açacaktır. Bu kopuşun muazzam teorik ve pratik sonuçları olmuştur. Bu tezde Horkheimer'ın 'Objektif Aklı' ve 'Subjektif Akıl' kavramlarının ışığında bu kopuşun ve onun sonuçlarının anlamlarını tahlil etmeye çalışacağız. Bu kopuşu tarihsel olarak aydınlatmak için felsefe geleneğiyle olan ilişkisini incelemek üzere Platon ve Aristoteles'e başvuruken, Bacon'cı bilgi tasarımından neşreden sorunları ortaya çıkarmak için Locke, Berkeley, Hume ve Quine'a başvuracağız. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1.Bilgi 2.Akıl 3.Duygu-deneyi 4.Deneycilik 5.Bilim
Özet (Çeviri)
Francis Bacon stands out as the precursor of modern philosophy and modern science. His conception of knowledge, his ideas concerning science, experimentation, induction, methodology, Man's dominion over Nature have become idiosyncrasies of what has been known as modern philosophy. This novel conception of knowledge has brought out an important shift from the traditional conception of knowledge developed by ancient and medieval philosophers on one hand, and it led to new epistemological problems in modern philosophy on the other. This shift had huge practical and theoretical consequences. In this thesis we will try to assess the meaning of this shift and its consequences in the light of Horkheimer's concepts of `Objective Reason? and `Subjective Reason?. In the meantime, we will refer to Plato and Aristotle to illuminate Bacon's disengagement from the philosophical tradition on one hand; and refer to Locke, Berkeley, Hume and Quine to clarify the problems promulgated from the Baconian conception of knowledge. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1.Knowledge 2.Reason 3.Sense-experience 4.Empiricism 5.Science