Adli bilişimde delillerin toplanması ve incelenmesi
Evidence collection and analysis in computer forensics
  1. Tez No: 350904
  2. Yazar: MURAT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilişim sistemleri giderek artan bir hızla hayatımıza dahil olması, toplumsal hayatı hızla değiştirerek şekillendirmektedir. Yeni teknolojilerin kullanılması toplumlara büyük yararlar sağladığı gibi, beraberinde birtakım problemler de getirmektedir. Yakın bir zamana kadar daha çok bireysel sorunlara yol açan bilişim suçları, artık suç organizasyonları tarafından kamu ve ülke güvenliğini tehdit edebilecek boyutlara ulaşmıştır. Bu çalışmada bilişim suçlarının tespit edilmesi ve cezalandırılmasında en önemli hususlardan olan elektronik delillerin, toplanması ve incelenmesi süreci ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler 1)Adli Bilişim 2)Bilişim Suçlan 3)Elektronik Delil 4)Delil Toplama ve Analiz 5)Hash Problemleri
Özet (Çeviri)
The fact that informatics systems are incorporated in our lives with a gradually increasing speed shapes the changing the public life. Although usage of new technologies has maintained great benefits, it also brought some problems together with it. Cyber crimes, which have caused mostly personal problems until recent periods, now reached to the levels, which can treat the security of public and state by criminal organizations.In this study, digital evidence collection and analysis process are discussed. Keywords 1)Computer Forensics 2)Cyber Crimes 3)Digital Evidence 4)Evidence Collection and Analysis 5)Hash Issues