Essays on consistency and converse consistency in matching problems
Eşleşme problemlerinde tutarlılık ve ters tutarlılık üzerine denemeler
  1. Tez No: 350902
  2. Yazar: DUYGU NİZAMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ÖZKAL SANVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu doktora tezi eşleşme problemlerinde tutarlılık ve ters tutarlılık ile ilgili dört deneme içermektedir. İlk deneme eşleşme problemleri için tutarlılık ve ters tutarlılık aksiyomlarının kullanımı ile ilgili bir incelemedir. Tez danışmanım İpek Özkal-Sanver ile ortak bir çalışma olan ikinci deneme ?evlilik problemleri? diye adlandırılan, çift taraflı birebir eşleşme problemlerinde çekirdeğin karakterizasyonu ile ilgilidir. Üçüncü denemede Pareto optimal kuralın ters tutarlı olan en büyük alt-kuralı hesaplanmıştır. Yine tez danışmanım İpek Özkal-Sanver ile ortak bir çalışma olan son deneme ?ev arkadaşı problemleri? diye adlandırılan tek taraflı birebir eşleşme problemlerinde tutarlılık aksiyomu ilgili bir çalışmadır. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)Eşleşme 2)Ev arkadaşı problemleri 3)Çekirdek çözüm 4)Tutarlılık 5)Ters Tutarlılık
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis consists of four essays about consistency and converse consistency in matching problems. The first essay is a survey about the use of consistency and converse consistency in the literature for matching problems. The second essay is about characterization of the core by using consistency and converse consistency in two sided one to one matching problems (marriage problems) in general domains which is a joint work with my advisor İpek Özkal-Sanver. In the third essay, I compute maximal conversely consistent subsolution of the Pareto optimal solution for marriage problems. The final essay which is again a joint work with my advisor İpek Özkal-Sanver is about consistency on one-sided one-to-one matching problems, the so called roommate problems. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1) Matching 2) Roommate problems 3) Core 4) Consistency 5)Converse Consistency