Sınıf öğretmenlerinin işyükü algılarının incelenmesi: İstanbul ili Pendik ilçesi örneği
A survey on workload perception of elementary school teachers: A sample of İstanbul province Pendik district
- Tez No: 350941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
?Sınıf öğretmenleri yapılandırmacı yaklaşımın eğitim sistemimize girmesinden bu yana görev tanımlarına giren işlerin içeriğinin değişmesi ve yenilenmesine bağlı olarak daha fazla çalışmak durumundadırlar. Birim zamanda kaliteden ödün vermeden görülecek işin miktarı artmış olduğundan tüm bunlar öğretmenlerin iş yükünü artırmış bulunmaktadır? (Karaokur Akdağ & Göksoy, 2012). Bu durumun mevcut işyükü miktarı ile algılanan işyükü miktarı arasında işyükü algısı lehine farklılık oluşturabileceği düşünülmektedir.Araştırmanın amacı İstanbul İli Anadolu yakasında görev yapmakta olan 4+4+4 sistemine göre 1-4. sınıf okutan sınıf öğretmenlerinin işyükü algılarının ne düzeyde olduğunun belirlenmesi ve demografik, sosyal, çevresel boyut değişkenlerine göre iş yükü algısının anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Pendik ilçesindeki 22 ilkokul içerisinden random (tesadüfi) olarak seçilen 295 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırma bulguları, öğretmenlere iş ve paydaşları açısından bakış açısı kazandırarak olayları ve kişileri değerlendirirken bu hususları da dikkate almalarına yardımcı olabileceğinden önemlidir.
Özet (Çeviri)
?Elementary school teachers should work harder depending upon the change and renovation of the content of the work defined in their task definition since the constructivistic approach entered into our education system. Since the quantity of the work that should be done without concession of quality in the definite time unit has increased, all of the mentioned increased the teachers' workload? (Karaokur Akdağ & Göksoy, 2012) It is believed that the situation may create a difference between the quantity of the work and the perceived workload in favor of the latter.The aim of the study is to determine the level of the workload perception of the elementary school teachers (1 to 4 grades) according to new education system 4+4+4 and to determine whether there is a significant difference between the level of the workload perception related to demographic, social and environmental dimensions. The sample of the research is randomly chosen 295 elementary school teachers from 22 schools working in Pendik district, İstanbul. The study was conducted in 2012-2013. The findings of the research is important since it might give an insight to the teachers while evaluating the occurences and the people via acquiring them a point of view by means of the work and the stakeholders.