Farklı doz ve derinlikte uygulanan potasyum sülfat gübresinin kütahya vişne çeşidinin soğuğa dayanımına etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 35121
  2. Yazar: DEMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1993-1994 yıllarında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait bahçede yürütülmüştür. Denemede materyal olarak Kütahya vişnesinin 1 yıllık sürgünleri kullanılmıştır. Bu araştırma, farklı doz ve derinlikte uygulanan Potasyum sülfat gübresinin Kütahya vişnesinin soğuğa dayanıma etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Potasyum sonbaharda 0, 100, 200 ve 300g K2Û/ağaç dozlarında, Potasyum sülfat solüsyonu şeklinde 30 ve 60 cm toprak derinliğine tatbik edilmiştir. Gübre uygulamasından sonra, Ocak, Şubat ve Mart aylarında alınan örnekler 0, 8, 16 ve 24 saatlik suni don testlerine maruz bırakılmıştır. Muhtelif sürelerde suni don testine maruz bırakılan 1 yıllık sürgünler daha sonra serada, içerisinde nemli perlit bulunan kasalara dikilerek mistleme sistemine yerleştirilmiştir. 8 hafta süren haftalık gözlemler sonucu tomurcuklardaki canlılık oranı % olarak belirlenmiştir. Bu çalışmaya paralel olarak, farklı doz ve derinlikte Potasyum sülfat uygulanan Kütahya vişnesinin 1 yıllık sürgünleri üzerindeki tomurcuklar Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında ayda bir defa olmak üzere toplanmış, bu tomurcuklardaki biyokimyasal değişimler incelenmiştir. Denemede elde edilen verilerle varyans analizi yapılmıştır. F testi önemli bulunan uygulamalarda, Duncan çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: 1. Farklı dozlarda uygulanan Potasyum sülfat gübresinin, Kütahya vişnesinin tomurcuklarmdaki sürme ve canlılık oranına etkisi incelendiğinde en yüksek canlılık oranı 200g K2Û/ağaç uygulamasında (%68.9) tespit edilmiştir. 2. Kütahya Vişnesinin tomurcukları, -30 °C'de muhtelif sürelerde uygulanan suni don testi sonucunda en fazla mukavemeti Şubat ayında (%70.03) göstermişlerdir. Şubat ayını Ocak (%63.68) ve Mart ayları (%59.57) takip etmiştir.11 3. Don süresinin artışına paralel olarak tomurcuklardaki canlılık oranı düşmüştür. Tomurcuklardaki canlılık oranı %26.83 (24 saat) ile %97.71 (0 saat) arasında değişmiştir. 4. Kütahya vişnesinin tomurcuklarmdaki biyokimyasal değişimlerin, mevsimin ilerlemesine bağlı olarak tomurcuklarda gerçekleşen değişimlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. 5. Kütühya vişnesinin tomurcuklarmdaki toplam ve indirgen şeker içeriği, uygulanan Potasyum sülfat gübre dozlarının artışına paralel olarak yükselmiştir. En yüksek toplam ve indirgen şeker içeriği (sırasıyla 82.74 mg/g, 53.38 mg/g) 300g K2Û/ağaç gübre uygulamasından elde edilmiştir. 6- Tomurcuklarda en yüksek sakkaroz ve nişasta içerikleri (sırasıyla 28.97 mg/g, 33.55 mg/g) kontrolde saptanırken, gübre dozlarının artışına bağlı olarak tedrici bir düşüş gözlenmiştir. 7. Farklı dozlarda uygulanan Potasyum sülfat gübresi, tomurcuklardaki protein içeriği önemli derecede etkilemiştir. Gübre dozunun artışına paralel olarak tomurcuklardaki protein içeriği de düşmüştür. Tomurçcuklardaki protein içeriği 60.93 mg/g (300g K2Ü/ağaç) ve 64.15 mg/g (kontrol) arasında değişmiştir 8. Tomurcuklardaki toplam ve indirgen şeker içeriği en düşük Ocak ayında saptanırken, Şubat ayında yükselmiş ve Mart ayında da en yüksek değere ulaşmıştır. 9. Tomurcuklardaki sakkaroz içeriği, indirgen ve toplam şeker içeriğinde olduğu gibi, Aralık ayından itibaren (28.02 mg/g) Mart ayma doğru (28.61 mg/g) yükselmiştir 10. Tomurcuklardaki nişasta içeriği Aralık ayında en yüksek (35.13 mg/g) tespit edilmiş, zorunlu dinlenme döneminde (Ocak, Şubat) düşüş göstermiş, vejetasyon başlangıcında ise tekrar yükselmiştir.Ill 11. Kütahya vişnesinin tomurcuklarmdaki protein içeriği Aralık ayından Mart ayına kadar yavaş bir yükseliş göstermiş ve en yüksek değere (63.20 mg/g) çıkmıştır. 12- Denemenin sonunda 200 ve 300g K2Û/ağaç gübre dozlarının tomurcuklarda soğuğa dayanımı artırmada en etkili uygulamalar olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study was carried out in the garden of Horticulture Department in Agriculture College at Atatürk University, in 1993-1994. In this study, one- year-old twigs of Prunus cerasus ev. Kütahya were used as materials. The aim of this study was to determine the effect of the application of potassium sulfate fertilizer at different dose and different depth, on the frost resistance of Kütahya sour cherry cultivar. Potassium was given at the rates of 0, 100, 200, 300 g K20/ tree and at the depth of 30, 60 cm in soil in the form of potassium sulfate solution, in autumn. After the application of the fertilizers, the samples were collected in January, February and March and exposed to artificial frost tests for 0, 8, 16 and 24 hours. Then, the samples were taken and planted in a box which contained wet perlite and put under mist-propagation system in greenhouse. The bud sprouting were observed for 8 weeks and the survival rates (%) of buds were obtained. Meanwhile, the buds on the one-year-old shoots that were exposed to different dose of fertilizer with different depth of applications, were collected once a month periodically from December to March, and biochemical analyses were carried out on the samples. The data obtained from this study were subjected to an analysis of Variance. Duncan's multiple range test was used to for mean separation of significance. The results obtained from this investigation may be summarized as follows: 1- When examined the effect of different doses of potassium sulfate fertilizer on frost hardines of Kütahya sour cherry cultivar, the highest bud survial (68.9 %) was determined by the application of 200 g K2O/ tree. 2- Kütahya sour cherry cultivars buds, that were exposed to -30 °C for different hours, were the hardiest in February (70.03%) followed by January (63.68 %) and March (59.57 %).3- Increasing the hour of artifical frost tests, usually decreased the survival of buds. The survival of buds ranged from 26.83 % (24 hour) to 97.71 % (control). 4- Biochemical differences in Kütahya sour cherry buds may be the results of the morphogenesis in the buds stimulating by the advencing of season. 5- Total and reducing sugar contens were increased with increasing the dose of potassium sulfate fertilizer. The highest total and reducing sugar contents (respectively 82.74 mg/g, 53.38 mg/g) were obtained from the application of 300 gK20/ tree. 6- While the highest saccharose and starch contents (respectively 28.97 mg/g, 33.55 mg/g) were obtained from the control increasing the fertilizer dose decreased the saccharose and starch contents. 7- Applications of different dose and different depth of potassium sulfate fertilizer were effected the protein contents in buds. Increasing the potassium sulfate dose, the protein contents in buds were decreased. The protein contents in buds were ranged from 60.93 mg/g (300 g K2O/ tree) to 64.15 mg/g (Control). 8- While the total and reducing sugar contents in buds were the lowest in January, there was a gradual increase in February and it reached the highest level in March. 9- As total and reducing sugar contents in buds, also the saccharose content in buds increased from December (28.02 mg/g) to March (28.61 mg/g) 10- The starch contents in buds were the highest (35.13 mg/g) in December, and it were decreased during deep dormancy (January, February) then with the begining of bud activity the starch contents gradually increased. 11- The contents of protein in Kütahya sour cherry cultivar buds increased gradually from December to March and reached the maximum level (62.28 mg/g).VI 12- As a result of this study, 200 and 300 g K2O/ tree fertilizer rates were found to the most effective application for increasing the frost resistance in the buds of Kütahya sour cherry cultivar.