Lumbar disk hernisi tanısı ile opere olan hastalarda inflamatuvar bel ağrısı, sakroiliit ve spondiloartropati grubu hastalıkların sıklığı
The prevalence of inflammatory back pain, sacroiliitis and spondyloarthropathy in patients who underwent lumbar disc herniation surgery
  1. Tez No: 351223
  2. Yazar: ÖZGÜL SOYSAL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH AKKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gerekçe: Romatolojik hastalıklar içerisinde ankilozan spondilit (AS), radyografik sakroiliitin gelişimi için uzun yıllar gerektiğinden en geç tanı konulan hastalıktır. Ülkemizde yapılan çok merkezli bir araştırmada AS'li hastaların yaklaşık 1/3'ünün daha önce lumbar disk hernisi (LDH) tanısı aldığı ve %7'sinin bu nedenle opere olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada LDH tanısı ile opere edilen hastalarda inflamatuvar bel ağrısı (İBA), AS ve diğer spondiloartrit (SpA) grubu hastalıklara ilişkin klinik belirti ve bulguların sıklığını araştırmayı amaçladık.Yöntem: 2008-2010 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi ?Beyin ve Sinir Cerrahisi'' anabilim dalında ?LDH? tanısı ile opere edilen tüm hastalar polikliniğe davet edildi. Tüm gönüllüler standart bir protokole uygun olarak muayene edildi. İBA için Calin ve Berlin kriterleri kullanıldı. Tüm hastalarda sakroilyak eklemlerin (SİE) değerlendirilmesi amacıyla pelvis grafisi çekilmesi planlandı. SpA ve AS tanısı için European Spondyloarthropathy Study Group (ESSG), Amor ve modifiye New York kriterleri (mNY) kullanıldı. Gelemeyen hastalara kabul etmeleri durumunda standart bir form kullanılarak telefon anketi yapıldı.Sonuçlar: Çalışma için yapılan taramada uygun 789 hasta tespit edildi. Bunlardan 468 hastaya (%59) en az 2 kez denenmesine karşın ulaşılamadı. Ulaşılan 321 hastadan (142 erkek [%44], ortalama yaş 49±10.8) 123'ü ile yüz yüze, 198'i ile telefon görüşmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: There is considerable delay in the diagnosis of ankylosing spondylitis (AS) because of the late appearance of radiographic sacroiliitis. A previous multi-center study conducted in our country showed that approximately 1/3 of the AS patients had been diagnosed as lumbar disc herniation (LDH), and 7% of these patients had undergone operation for that disorder. In this study we aimed to evaluate the frequency of inflammatory back pain (IBP), and the clinical findings related with AS and other spondyloarthropathies (SpA) in patients who had been surgically treated for LDH.Methods: We retrieved the records of the patients who underwent LDH surgery between 2008 and 2010 in the neurosurgery clinic of our university hospital. Eligible patients were then invited to the rheumatology clinic for further evaluation. All patients were examined according to a standard protocol. A face to face interview by using a standardized questionnaire addressing all the components of IBP including Calin and Berlin criteria sets was performed. The antero-posterior plain pelvic radiographs were planned for determination of sacroiliitis. The modified New York criteria (mNY) was used for the diagnosis of AS, and Amor and/or the European Spondyloarthropathy Study Group (ESSG) criteria were used for the diagnosis of other SpAs. A telephone interview was used for patients who did/could not come to the outpatient clinic by using a standardized form.Results: There were 789 patients who underwent LDH surgery. 468 patients (59%) could not be contacted despite at least 2 attempts. We contacted 321 patients (142 Men [44.2%], mean age 49±10.8 years) face to face interview and telephone interview were conducted with 123 and 198 patients, respectively. Both groups showed similar age, sex distribution, symptom duration and age at diagnosis. However, patients who came to hospital for face to face interview reported a significantly higher number of years of education (9±4.4 vs.