Türkiye'de kapı üretiminin problemleri ve çözüm önerileri
The Problems and solution advises of lumber door production in Turkey
- Tez No: 4409
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
TÜRKİYE'DE KAPI ÜRETİMİNİN PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Hanifi TOKGÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1988 ÖZ Bu çalışmada; bina hacimlerinin birbiri ile ve dı şarıyla irtibatını, hacimler in birbirine ve dışarıya kar şı kapanmasını sağlayan kapı doğramalarının ülkemiz ge nelindeki üretiminin problemleri araştırılmıştır. Çalış mada: anket, gözlem, mülakat metodları uygulanmış ve ö zellikle malzeme, yapım metodu, kalite kontrolü, stan dardizasyon ve doğramanın korunması ile ilgili problem ler tesbit edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bul gular değerlendirilmiş, Türkiye bazında kapı doğramaları ile ilgili problemlerin çözümüne; malzemenin özelliğine ve kalitesine uygun kullanılmasının, malzeme kalitesinin arttırılması, imalatçıların teknik bilgilerinin gelişti rilmesi, kalite kontrol unsurlarının yerine getirilmesi, koruma tedbirlerinin alınması hususlarında öneriler ge tirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II THE PROBLEMS AND SOLUTION ADVISES OF LUMBER DOOR PRODUCTION İN TURKEY ( M.Sc. Thesis ) Hanifi TOKGÖZ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY Haziran 1988 ABSTRACT In this study; the production of lumber door, which regulates the conveying at inner and extorier sides of houses, is investigated. Here, the deeds as a method were negotiations, overhaul ings and tests. Utmost, the standards defects which occurs in the productions, mate rial, and protections, predetermined. As a consequence disapprove and reconvene points are detected and tried to be amended. At the result; following measures are advises: - Not to use reconvene materials, namely materials for doors products must be assets for aims, - Protections ways, - A pelenary enhancement about comsummode points.