Diz osteoartritinde denatüre olmayan kollajen tip 2 etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of undenaturated collagen type 2 treatment in knee osteoarthritis
- Tez No: 351235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, parasetamol tedavisine eklenen denatüre olmayan kollajen tip 2 tedavisinin diz osteoartritinde ağrı, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi, idrarda bulunan kartilaj dejenerasyonu ile ilişkili Coll2-1, Coll2-1NO2, Fibulin-3 düzeylerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Diz OA tanısı alan 39 hasta, randomize olarak iki gruba ayrıldı. 19 kişiden oluşan 1. gruba, 3 ay boyunca 1500 mg/gün parasetamol tedavisi verilirken, 20 hastadan oluşan 2. gruptaki hastalara ise 1500 mg/gün parasetamol tedavisi ile birlikte 10 mg/gün oral denatüre olmayan kollajen tip 2 tedavisi verildi. Tedavi öncesi ve sonrası hastalar VAS (istirahat ve yürüme), WOMAC (ağrı, tutukluk, fiziksel fonksiyon, toplam) parametreleri, 20 m yürüme süresi, Kısa FORM-36 (fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, emosyonel rol, enerji/yorgunluk, emosyonel iyilik hali, sosyal fonksiyon, ağrı, genel sağlık) ve idrarda çalışılan Coll2-1, Coll2-1NO2, Fibulin-3 düzeyleri ile değerlendirildi. Tedavi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
This study evaluates effects of undenaturated collagen type 2 treatment in knee osteoarthritis on the pain, functional condition, quality of life and Coll2-1, Coll2-1NO2, Fibulin-3 levels in the urine with regard to cartilage degeneration. 39 patients diagnosed with knee osteoarthritis were randomly separated into two groups. The 1st group includes 19 patients given 1500 mg/day paracetamol treatment, the 2nd group consists of 20 patients given 1500 mg/day paracetamol treatment and 10 mg/day undenaturated collagen type 2 treatment for three months. The patients were assessed before and after the treatment VAS (rest and walking), WOMAC (pain, stiffness, physical function, total) with, 20 m walking time, Short Form-36 (physical functioning, physical role, emotional role, vitality, mental health, social role functioning, bodily pain, general health), Coll2-1, Coll2-1NO2 and Fibulin-3 levels in urine.