Prematüre retinopatisi nedeniyle diod lazer fotokoagülasyon tedavisi uygulanan bebeklerin bir yıllık takip sonuçları
One-year follow-up results of infants who underwent diode laser photocoagulation treatment for retinopathy of prematurity
  1. Tez No: 351250
  2. Yazar: ENDER SIRAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZTÜRK ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Prematüre retinopatisi (PR) nedeniyle takip edilen hastaların birinci yıl kontrollerindeki göz bulgularını değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Ağustos 2010 ile Ağustos 2013 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine bir yaş kontrolüne gelen gestasyonel yaşı 32 hafta ve altında olan veya doğum ağırlığı 1500 gram ve altında doğan toplam 70 bebek çalışmaya dahil edildi. Hastalar lazer fotokoagülasyon yapılanlar (n=27) ve yapılmayanlar (n=43) olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup arasında risk faktörleri, şaşılık insidansı, sferik ekivalan (SE) değerleri, F-VEP testi sonuçları açısından farklılıklar değerlendirildi. Bulgular: Lazer yapılan ve yapılmayan iki grup arasında cinsiyet, F-VEP test sonuçları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate ocular findings in patients who have been followed up for retinopathy of prematurity (ROP) after first year of monitorization. Material and Methods: The study included 70 infants who admitted to Department of Ophthalmology, Erciyes University Faculty of Medicine between August 2010 and August 2013 with a gestational age of 32 weeks or less and with a birth weight of 1500 grams or less. Patients were divided into two seperate groups according to whether laser photocoagulation was applied (n=27) or not (n=43). Differences regarding risk factors, the incidence of strabismus, SE values, F-VEP test results were compared between the two groups. Results: Gender, F-VEP test results were not statistically significant between two groups (p>0.05).