Psoriazisli hastalarda TNF alfa gen ekspresyon düzeyinin araştırılması ve klinik iyileşme ve şiddet ile ilişkisi
.
- Tez No: 351258
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik plak psoriazisli hastalarda 12 haftalık 25mg/gün asitretin tedavisi öncesi ve sonrası TNF Alfa mRNA ekspresyon düzeylerini araştırmayı ve PASI (Psoriasis Area and Severity Index) değişimi ile TNF Alfa mRNA ekspresyon düzeyi değişimi arasında korelasyon olup olmadığını değerlendimeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniği'ne 2011-2012 yılları arasında başvuran, 18-55 yaş aralığındaki çalışmamızdan bağımsız bir şekilde asitretin tedavisi planlanmış kronik plak psoriasisli 22 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubuna yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile uyumlu, ailesinde ve kendisinde psoriazis öyküsü bulunmayan 21 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hastalardan tedavi öncesi ve 12 haftalık 25 mg/gün tedavi sonrası TNF Alfa mRNAekspresyon düzeylerini ölçmek amaçlı 2 kez venöz kan alındı. Tedavi öncesi ve sonrası PASI skorları aynı araştımacı tarafından hesaplandı. Kontrol grubundan TNF Alfa mRNA ekspresyon düzeylerini ölçmek amaçlı 1 kez venöz kan alındı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun yaş ve cinsiyet özellikleri benzerdi. Bu çalışmada hasta grubunda tedavi öncesi ve sonrası TNF Alfa mRNA ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamadı (sırasıyla tedavi öncesi: 8,14 ± 1,37, tedavi sonrası: 8,50 ± 1,02 p>0.005).
Özet (Çeviri)
The aim of the presented study was to determine the levels of TNF Alfa mRNA expression before and after 25 mg/gün acitretin therapy in psoriatic patients and to evaluate whether Psoriasis Area Correlated with Severity İndex) and levels of TNF Alfa mRNA expression. Materials and methods: Twenty two patients with psoriasis who had attended the outpatient clinic of the Department of Dermatology at Erciyes University Hospital between 2011-2012. Our patients age range was 18-55 and they were undergoing 25 mg/gün acitretin therapy independent from our study. Additionaly, 21 healty individuals whose age and gender did not differ from the patients ares formed the control group. TNF Alfa mRNA expression levels were measured in all participant and PASI scores of the psoriatic patients (before and after therapy ) were estimated. Results: The mean TNF Alfa mRNA expression levels were not statistically different in psoriatic patients (Before therapy: 8,14±1,37, after therapy: 8,50±1,02, p>0.005).