Farelerde karbon tetraklorür ile karaciğer hasarı oluşturulması üzerine proanthocyanidinin koruyucu etkisinin araştırılması
The protevtive effect of proanthocyanidin on carbon tetrachloride induced liver damage in mice
  1. Tez No: 351292
  2. Yazar: BÜLENT DERTLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇ EŞŞİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada karbontetraklorür ile karaciğer hasarı oluşturulan farelerde, karaciğerin histopatolojisi ve alınan plazma örneklerinde, Total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan seviye (TOS), ALT, AST aktiviteleri ile Total bilurubin düzeyleri ve karaciğer dokusu TAK ve TOS düzeyleri belirlenerek, güçlü bir antioksidan olan proanthosiyaninin koruyucu etkisi incelendi.Çalışmada 3 aylık, 42 adet Swiss albino fare kullanıldı. Fareler her grupta 7 hayvan olmak üzere 6 ayrı gruba ayrıldı. İlk gruba kontrol grubu olarak herhangi bir uygulama yapılmadı. İkinci gruptaki hayvanlara ise sadece karbontetraklorür diğer gruplarla aynı zamanda uygulandı. Üçüncü ve Beşinci gruplara proanthocyanidin 10 mg/kg/gün ağız yolu ile 7 gün verildi. Dördüncü ve Altıncı gruplara proanthocyanidin 100 mg/kg/gün ağız yolu ile 7 gün verilmiştir. Dördüncü ve Altıncı gruplara son proantosiyanidin uygulamasından 1 saat sonra zeytin yağında çözdürülen (1/3 v/v) karbontetraklorür tek doz 1 ml/kg intraperitonal uygulandı. Son uygulamadan 24 saat sonra farelere servikal dislokasyon yapılarak kan alındı ve ardından sistemik nekropsileri yapıldı. histopatolojik inceleme için alınan doku örnekleri kesitler HE ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the liver histopathology and plasma samples total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS), ALT, AST, total bilirubin levels and liver tissue TAC and TOS levels are determined, the preventive effect of a powerful antioxidant Proanthohcyanidine was investigated on mice experimentally liver damage induces with CCl4. Forty-two, 3 months, male Swiss albino mice were used in this study. The mice were divided into six separate to 7 animals in each group. Group I control, Group II received CCl4 (1 ml/kg i.p., single dose), Groups III and IV received proanthocyanidin 10 mg/kg/day to 7 days by oral gavage, Groups V and VI received proanthocyanidin 10 mg/kg/day to 7 days by oral gavage. one hour after the last applications of proanthocyanidin Group IV and VI received single dose CCl4 (1 ml/kg i.p., single dose).24 hours after the last application Cervical dislocation were performed to mice, then blood sample were taken. Tissue samples were taken after histopathological examination. Tissue sample were examined under a light microscope.