Kolon adenokarsinomlarında STAT3, BCL-XL VE MMP-2 P proteinlerinin salınımının tanısal değeri ve prognostik faktörler ile ilişkisi
The expression of STAT3, BCL-XL AND MMP-2 proteins in colon adenocarcinomas and their relationship with prognostic factors
- Tez No: 351388
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HANİFİ ÖZERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kolon adenokarsinomları gastrointestinal sistemin en yaygın malignitesi olupkolorektal malignitelerin %98?ini oluşturmaktadır. Prognozda önemli olan birçok faktör tanımlanmıştır. Tümörün histolojik evresi ve derecesi, lenf düğümü metastazı, DNA ploidisi prognostik faktörler arasında sayılabilir.Çalışmamızda kolon adenokarsinomlarında STAT3, Bcl-xL ve MMP-2?nin salınımı ve bunların prognostik faktörlerle ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya Anabilim Dalımız arşivinden rastgele seçilen 45 kolon adenokarsinomu(15 iyi diferansiye, 15 orta derecede diferansiye, 15 az diferansiye)ve 15 normal kolon mukozası örneği alındı. Kesitlere immünohistokimyasal olarak STAT3, Bcl-xL ve MMP-2 uygulanarak tümörün diferansiasyon derecesi arasındaki farklılıklar ile prognostik faktörler arasındaki ilişki araştırıldı. STAT3 boyanma şiddeti ve yaygınlığı normal mukoza ve karsinom grubu arasında anlamlı farklılık gösterirken (p0,05).STAT3 yaygınlığı ile diferansiasyon dereceleri arasında anlamlı farklılık bulundu (p0.05). Bcl-xL yaygınlık ve şiddeti ile tümörün diferansiasyonu, lenf düğümü metastazı ve tümör çapı arasındaki ilişki anlamsızdı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Colon adenocarcinomas are the most common malignancy of gastrointestinal tract and and create the %98 of all colorectal carcinomas. Many important factors are described in the prognosis. Histological grade and stage of the tumour, lymph node metastasis and DNA ploidy are some of these. In our study we aimed to determine the relationship between STAT3, Bcl-xL and MMP-2 expression and prognostic factors. In our study, 45 colon adenocarcinomas (15 well, 15 medium degree and 15 poorly differentiated) and 15 normal colon mucosa samples were selected randomly. To the samples, STAT3, Bcl-xL and MMP-2 as immunohystochemicals were applied and the correlation between degrees of differentiation, tumor size, lymph node metastasis and these markers were evaluated. There was a relationship between the normal mucosa and carcinoma group at the intensity and diffusiveness of STAT3 staining (p0,05). The difference between diffusiveness of STAT3 and the degrees of differentiation was significant (p0.05). The relationship between the intensity and diffusiveness of Bcl-xL staining and tumor size and lymph node metastasis was not statistically significant (p>0.05).