Gebeliğin indüklediği hipertansif gebelerde serum tenascin -C düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum tenascin-C levels in hypertensive pregnants induced by pregnancy
- Tez No: 351387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BURÇİN KAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gebeliğin indüklediği hipertansif hastalıklar maternal ve neonatal morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerinden biridir. Tenascin-C doku hasarı ve vasküler hasarda artış gösteren bir ekstrasellüler matriks glikoproteinidir. Bu çalışmanın amacı gebeliğin indüklediği hipertansif hastalıklarda maternal serum tenascin-C düzeylerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaşları 18-43 arasında değişen (ortalama yaş:30,3±6,6) 20 normal, 20 hafif preeklampsi, 20 ağır preeklampsi ve 20 HELLP sendromu tanısı alan toplam 80 olgu dahil edildi. Hastaların serum tenascin-c düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Hypertansive disorders induced by pregnancy are one of the most common causes of the maternal and neonatal morbidity and mortality. Tenascin-C is an extracellular matrix glycoprotein which is increasing in vascular and tissue injury. The aim of this study was to determine the maternal serum tenascin-C levels in Hypertensive Disorders induced by pregnancy. Totally 80 pregnant women aged between 18-43 years (mean age 30,3 ± 6,6 years),20 normal, 20 mild preeclampsia, 20 severe preeclampsia and 20 pregnant women complicated by HELLP syndromes were included for this study. Serum tenascin-C levels of cases were analyzed by using ELISA method.