Tavşanlarda mistletoe lektin-i'in farkli dozlarinin tümör nekroz faktör-alfa, nitrik oksit, total antioksidan ve oksidan kapasite düzeylerine etkisi
Effect of different doses of mistletoe lectin-i on the levels of tumor necrosis factor-alpha, nitric oxide, total antioxidant and oxidant capacity in rabbits
- Tez No: 351397
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İmmünomodülatör ve sitotoksik özelliklerinin olduğu bildirilen ökse otu preparatları günümüzde özellikle kanser araştırmaları ve kanser tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bu preparatlarda immünomodülatör ve sitotoksik etkiden sorumlu maddenin Mistletoe Lektin-I (ML-I) olduğu düşünülmektedir. Çalışmada ML-I'in, farklı dozlarının tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alfa), nitrik oksit (NO), total antioksidan ve oksidan kapasite (TAK, TOK) düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. 0,5 ng/kg ML-I verilen grupta TNF-alfa düzeyinin bütün saatlerde kontrol ve diğer lektin gruplarına göre yüksek olmakla birlikte 1.
Özet (Çeviri)
Immunomodulatory and cytotoxic properties of mistletoe preparations are used today, especially in support of cancer research and in the treatment of cancer. Mistletoe Lectin-I (ML-I) in this preparations is thought to be the responsible agent for immunomodulatory and cytotoxic effects. In this study, it was aimed to investigate the effect of different doses of ML-I on the levels of tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha), nitric oxide (NO), total antioxidant and oxidant capacity (TAC, TOC).