Samsun yöresindeki sığırlarda viral solunum sistemi hastalıkları kompleksinin klinik, hematolojik ve akut faz proteinleri yönünden araştırılması
A research on the viral respiratory system diseases complex in the cattle of samsun region in terms of clinical, haematological and acute phase proteins
- Tez No: 351398
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİTİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Samsun yöresinde sık görülen viral solunum sistemi hastalıklarının varlığı ve hematolojik, kan gazları ve akut faz proteinlerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla çalışmada söz konusu virüslerle aşılanmamış, yaşları dokuz aydan büyük olan 404 adet sığır kullanıldı. Çalışmada kullanılan 404 adet sığırdan, 200 adeti hastalık grubunu, klinik olarak herhangi bir hastalık semptomu göstermeyen 204 adeti ise sağlıklı grubunu oluşturdu. Hastalık grubundaki sığırların IBR, BVD, BRSV, PI-3 virüsüne karşı oluşturulan antikor seroprevalansı oranları sırasıyla % 44.5, % 55.5, % 93.5, % 87 olarak tespit edildi. Hastalık grubundaki 4 sığırda söz konusu virüslerin hiçbirine karşı antikor oluşmadığı belirlendi. Hastalık grubundaki sığırların IBR, BVD, BRSV, PI-3 virüsüne karşı oluşan antijen ELISA oranları sırasıyla, % 0.5, % 0, % 1, % 1.5 olarak tespit edildi. Sağlıklı grubundaki sığırların IBR, BVD, BRSV, PI-3 virüsüne karşı oluşan antikor seroprevalansı oranları sırasıyla % 48.5, % 64.2, % 91.6, % 90.6 olarak belirlendi. Sağlıklı grubundaki 2 sığırda söz konusu virüslerin hiçbirine karşı antikor oluşmadığı ve sağlıklı grubundaki sığırların hiçbirinde antijen ELISA testinin pozitif sonuç vermediği tespit edildi. Kan gazları analizlerinde pH, pCO2, pO2 ve O2SAT değerleri karşılaştırıldığında her iki grup arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to research the presence of viral respiratory system diseases which are very common in Samsun and to analyze the relationship between these diseases and hematological, blood gases and acute phase proteins. For this purpose, 404 cattle older than nine months, which were not vaccinated with the aforementioned viruses, were used. Of the 404 cattle used in the study, 200 were included in the disease group and 204 cattle which clinically did not show any disease symptoms were included in the healthy group. The antibody seroprevalance rates of the disease group cattle against IBR, BVD, BRSV, PI-3 viruses were found to be 44.5%, 55.5%, 93.5%, 87% respectively. 4 of the cattle in the disease group did not develop antibody against any of the aforementioned viruses. The antigen ELISA rates of the disease group cattle against IBR, BVD, BRSV, PI-3 viruses were found to be 0.5%, 0%, 1%, 1.5% respectively. The antibody seroprevalance rates of the healthy group cattle against IBR, BVD, BRSV, PI-3 viruses were found to be 48.5 %, 64.2%, 91.6%, 90.6% respectively. 2 of the cattle in the healthy group did not develop antibody against any of the aforementioned viruses and none of the antigen ELISA test results of the healthy group cattle was positive. When the pH, pCO2, pO2 and O2SAT values in blood gas analyses were compared, statistically significant differences were not found between the two groups.