İç Anadolu Bölgesi'nin bazı aethionema R. Br. (cruciferae) türleri üzerine taksonomik araştırmalar
  1. Tez No: 10382
  2. Yazar: KUDDİSİ ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BEYAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
.öz Bu çalışma İç Anadolu Bölgesinde yayılış gösteren Aethionema R. Br. türlerinin morfolojik özelliklerine dayalı taksonomilerini ihtiva etmektedir. Aethionema taksonomik bakımdan Türkiye'deki Cruciferae familyasının en zor cinslerinden birisidir. Türlerin büyük çoğunluğunda, teşhis için meyveli ve çiçekli materyal gerekli olduğu için, çoğu herbaryura materyali teşhis edilememiştir. Bölgeden toplanan 11 tür ve bir alttürün ayrıntılı tanımları, ve yayılış alanları verilmiş, ayrıca incelenen türler için tayin anahtarı hazırlanmıştır. Ae. çordaturn' a ait örneklerin incelenmesi neticesinde bu tür içerisinde iki alt grubun var olduğu anlaşılmıştır. Bir birinden kesin olarak ayrılan bu iki grubun iki ayrı takson olarak tanımlanması daha doğru olacaktır. Ayrıca üç farklı populasyondan alınan örneklerin morfolojik özelliklerinin mevcut türlerinkinden farklı olduğu belirlenmiştir. Bunların yeni tat- sonlar olma ihtimali oldukça yüksektir. Çalışma neticesinde, türlerin araştırma bölgesindeki yayılış alanları genişletilmiştir. Çoğu nadir olarak bulunan bu bitkilerin değerli bir kolleksiyonu herbaryumumuza kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study contains the taxonomical descriptions ba sed on morphological characteristics of Aethionema R. Br. spe cies distributed in Central' Anatolia. Taxonomically, it is one of the most diffucult Turkish genera in the Crucif erae. As it is essential in the majority of species to have both flowering and fruting material for identification, much herbarium materi- um material can not be identified. Disribution ranges and taxonomical descriptions of 11 species and one subspecies collected from this region have been given, and an identification key has been supplied for examined species. Besides, the mean, standard error, maximum and minimum values of the measured morfological characteristics of each species has been given. As a result of examination the specimens belong to Ae. cordatum, it has been established that two subgroups existed in this species. It will be right to differ these two groups as two different taxa. In addition, it has been determined that the specimens belong to three populations, collected from research area, were different from taxonomical descriptions of present species before. They will be probably new taxa. In the result of this study, the distribution ranges of species has been expanded. A valuable collection of these species that especially were rare, has been added our herbari um,