Deneysel karın içi yapışıklık modelinde Aktive Protein C'nin karın içi yapışıklık üzerine etkileri
The effect of Activated Protein C on intraabdominal adhesion formation in an experimental intraabdominal adhesion model
  1. Tez No: 351453
  2. Yazar: METEHAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUZEY AYDINURAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Karın ameliyatlarından sonra gelişen karın içi yapışıklıklar hem hasta hem de hekim açısından önemli bir sorun oluşturur. Karın içinde gelişen bu yapışıklıklar hasta konforunu bozan karın ağrısı ve bulantı gibi bulgular yaratabileceği gibi, ameliyat gerektiren daha ciddi tıkanıklara neden olarak yüksek maliyet, iş gücü kaybı, morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Yapışıklık oluşumundan sorumlu olan başlıca mekanizmalardan biri de yetersiz fibrinolitik aktivitedir. Aktive Protein C (APC) PAI?1'i inaktive, TAFI'ü inhibe ederek, tPA`ü dolayısıyla fibrinolizi arttırır. Bu çalışmada PAI?1 düzeyini inhibe ederek, tPA düzeyini dolayısı ile de fibrinolizi artıran APC`nin karın içi yapışıklara etkisi araştırıldı. Çalışma her biri 15 rattan oluşan 3 grupta yürütüldü (sham, kontrol, APC). Tüm gruplardaki ratlara aseptik koşullarda median laparatomi yapılıp visseral peritonda serozal hasar meydana getirildi. Sham grubundaki ratlara ek bir işlem yapılmazken, kontrol grubundaki ratlara ek olarak intraperitoneal 5 cc SF verildi. APC grubundaki ratlara ise 100 µg/kg dozunda APC intraperitoneal olarak uygulandı. Tüm gruplardaki ratlardan 0.saat ve postoperatif 2. saat kan numunesi alınıp serum PAI?1 düzeyleri çalışıldı. Tüm ratlar postoperatif 21. günde sakrifiye edilerek, karın içi yapışıklıklar makroskopik olarak değerlendirildi. Kan PAI?1 düzeyleri ve karın içi yapışıklar istatiksel olarak Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak SPSS programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Intraabdominal adhesion formation after abdominal surgery is an important issue for both the patients and the surgeons. These adhesions may result in wide spectrum of complaints ranging from abdominal discomfort, pain, nausea,vomiting to severe intestinal obstruction requiring emergent surgery with increased health costs, morbidity and mortality. Inadequate fibrinolytic activity is one of the major mechanisms responsible for intraabdominal adhesions. Activated protein C (APC) increases fibrinolysis via increasing TPA (Tissue plasminogen activator) by inactivating plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1) and inhibiting thrombin activator fibrinolysis inhibitor (TAFI). The effects of APC on intraabdominal adhesion formation was searched in this experimental study. The study was conducted in three groups consisting of 15 rats each ( n=45). Peritoneal serosal injuries were created in all gropus after median laparatomy under aseptic conditions. Intraperitoneal physiologic saline and intraperitoneal APC were administered to control group and to APC group respectively. Sham group received nothing intraperitoneally. Serum PAI-1 levels were measured from the samples taken at 0 and 2th postoperative hours. All subjects were sacrified at 21th postoperative day and intraabdominal adhesions were examined macroscopically. Degree of adhesions were observed to be significantly lower in intraperitoneal APC administered group.