Çocukluk çağı obezitesinin sol ventrikül diyastolik fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of childhood obesity on left ventricular diastolic function
- Tez No: 351454
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağında prevalansı hızla artmakta olan obezitenin, en önemli mortalite ve morbiditesi kardiyovasküler sisteme etkilerinden kaynaklanmaktadır. Çocukluk çağı obezitesi, erişkin dönemde kardiyovasküler hastalıkların riski için de majör belirleyicidir. Bu hastaların asemptomatik dönemde tanınması ve gereken önlemlerin erkenden alınmasının önemi açıktır. Bu çalışmada, obez hastalarda sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının incelenmesi ve bu incelemelerin asemptomatik vakaların erken dönemde tespitine faydalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya ekzojen obezite tanısı ile izlenen, başka bir kardiyovasküler risk faktörü olmayan 50 obez hasta (VKİ persantili > 95) ve pediatrik kardiyoloji polikliniğine nonspesifik şikayetlerle başvurmuş ve herhangi bir patolojik bulgusu olmayan benzer yaş/cinsiyetteki 50 sağlıklı çocuk ve adolesan kontrol grubu olarak alındı. Tüm çalışma grubunda, normal poliklinik incelemelerin (Fizik muayene, Tele, EKG) ardından kan parametreleri ve sol ventrikül fonsiyonlarını değerlendirmek amacıyla iki boyutlu, M-Mod, PW Doppler ve Doku Doppler tekniklerini içerecek şekilde ekokardiyografik incelemeler yapıldı. İstatistiksel analizlerde SPSS 20.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity with increasing prevalence, is an important cause of mortality and morbidity in childhood because of its deleterious effects on cardiovascular system. Childhood obesity is also a major determinant for adulthood cardiovascular disease. Recognition of these patients in asymptomatic period and taking the necessary precautions for prevention of cardiac morbidity in early period is important. The aim of this study was to examine left ventricular diastolic function in obese patients and to evaluate the benefits of these examinations in early detection of asymptomatic cases. Materials and methods: Fifty obese (BMI > 95 percentile) children with the diagnosis of exogenous obesity and no cardiovascular risk factors and fifty healthy children with similar age and gender as control group were evaluated. All subjects after normal outpatient clinics investigation, (physical examination, Tele, EKG) and blood parameters assessments, underwent a complete echocardiographic examination including two-dimensional, M-Mode, PW Doppler and tissue Doppler techniques for the evaluation of left ventricular functions. SPSS 20.0 was used for analyses.