Atık sulardan fenolün adsorbsiyon yöntemi ile giderilmesi
- Tez No: 35148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KESKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada düşük ve orta derecede fenol içeren sularda fenolün Amberlit IRA-400 kuvvetli anyon değiştirici reçineler ile adsorbsiyonu incelenmiştir. Aynı zamanda toz aktif karbon ile yapılan çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yaygın olarak sularda anyon uzaklaştırma amacı için kullanılan bu reçinenin uygun proses şartlarında önemli miktarda fenol adsorbladığı, adsorbsiyon izoterminin Freundlich izotermine uyduğu bulunmuştur. Aynı reçinenin büyük yüzey alanına sahip olan tipinin çok güçlü bir adsorbant olacağı belirlenmiştir. Adsorbsiyon derecesi üzerine adsorbant miktarının önemli derecede etki ettiği ve sıcaklık düştükçe adsorbsiyon derecesinin arttığı görülmüştür. Aynı zamanda düşük pH değerlerinde adsorbsiyon derecesinin arttığı, devir hızının önemli derecede adsorbsiyon üzerinde etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Çalışma şartlarında fenolün reçine üzerine adsorbsiyonun fiziksel adsorbsiyon olduğu ve moleküler fenolün yüzeyde adsorblandığı düşünülmüştür. Aktif karbon kullanıldığında Freundlich sabiti, n, 2.13 iken, reçine durumunda bu değer ortalama 1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, phenol adsorption were examined with strong anion exchanger resin (Amberlit 1RA-400) in waters, which have include low and medium degree of phenol. At the same time this results compaired with the powdered activated carbons. The resin commonly used in waters, for anion removing, adsorps considerable amount of phenol and, it is found out adsorption isotherm is fitting with Freundlich isotherm. It is determined that the great surface area type of this resin will be a strong adsorbant. The amount of adsorbant is very important with regard to adsorption degree and this degree increased with decreasing temperature. At the same time we found out that at low pH values, the adsorption degree was increased, rotation and the speed had no any considerable impact on adsorption. In the study conditions, it is considered that, the phenol adsorption on resin is a phsical adsorption and molecular phenol is adsorbed on surface. It is determined that when we use the activated carbon Freundlich coefficient was n, 2.13 but in the case of resin this volue established as one,.