İktisatta varsayımlar: Metodolojik bir yaklaşım denemesi
Assumptions in economics: A methodological approach
- Tez No: 351490
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Varsayımlar, sadece iktisadın değil bilimin de hem görünmez hem de vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak, iktisat biliminde kullanılan varsayımlar hakkındaki tartışmalar, diğer hiçbir bilim dalında görülmedik ölçüde uzun süreli ve yoğun bir biçimde sürüp gitmektedir. Bu da, iktisat özelindeki varsayımların, bilimsel bir araştırmanın olguyu gereksiz ayrıntılarından soyutlaması gibi temel bir yönünden daha fazla özelliği barındırıp barındırmadığı sorusunun sürekli bir şekilde tekrarlanmasına ve hatta bu varsayımlar yüzünden iktisadın bir bilim olup olmadığı sorusunun bile gündeme gelmesine yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında varsayımların, bilimin temelindeki işlevinden başlanarak iktisat bilimindeki yeri ve önemi üzerinde ayrıntılı biçimde durulmaya çalışılmıştır. Bunun için de başta Milton Friedman'ın tartışmayı görünür hale getiren makalesi olmak üzere, varsayımların izleri Kuhn ve Lakatos gibi bilim felsefecilerinin çalışmalarında, bilimsel araştırma sürecinin evrelerinde aranmaya çalışılmış ve son olarak iktisat bilimindeki temel varsayımlar ve bunların yarattığı dünya ile bu varsayımları yaratan dünya hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assumptions are both invisible and indispensable parts of not only economics but science as well. However, the debates about assumptions used in economics have been going on for so long and in such an intensive way that this has not been observed in any other science discipline. This situation raises the question of whether assumptions in economics are more than a simple isolating apparatus the investigated economic phenomena from unnecessary details. Moreover, due to these assumptions the question of whether the economics itself is a science has been discussed. In this work, starting from the base of science, the place and importance of assumptions were studied elaborately. For this aim, beginning with Milton Friedman?s famous article which made these debates related to assumptions more apparent, the trace of assumptions in philosophers of science as Kuhn and Lakatos and in scientific research process has been tried to analyze. Finally, basic assumptions of economics, the world created by these assumptions and the world created these assumptions have been evaluated.