İstihdama katkısı bakımından girişimcilik: Güney Marmara örneği
Contribution of entrepreneurship into employment: The case of South Marmara region
  1. Tez No: 351491
  2. Yazar: ÖZGÜR TOPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmanın amacı, seçilmiş İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkelerde, Avrupa Birliği ve Çin Halk Cumhuriyeti'nde girişimcilik faaliyetlerini istihdam boyutuyla incelemek ve Güney Marmara Bölgesi'nde mevcut girişimcilik çalışmalarının düzeyini istihdama yaptığı katkı ile birlikte ortaya koymaktır. Çalışmada; birinci bölümde girişimcilik kavramının ve teorisinin gelişimi değerlendirildikten sonra, girişimciliğin ölçümünde kullanılan başlıca metotlar yer almaktadır.Girişimcilik faaliyetlerinin günümüzdeki içeriğinin ortaya konulmasının amaçlandığı ikinci bölümde ülke örnekleri yer almaktadır. Bu ülkelerde mevcut girişimcilik uygulamaları aynı sınıflandırma çerçevesinde sunulmaya çalışılmaktadır. Bu bölümde yer alan ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Hollanda, Avrupa Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve Türkiye şeklindedir.Çalışmanın son kısmında; karma araştırma metodolojisi çerçevesinde, Güney Marmara'da ?Balıkesir ve Çanakkale İlleri- girişimcilik faaliyetleri ve bu faaliyetlerin istihdama katkısı ile ilgili bir anket ve ardından da derinlemesine mülakat çalışmasına yer verilmektedir. Yapılan ampirik çalışma neticesinde Güney Marmara'da ekonomide yürütülen girişimcilik faaliyetlerinin; girişimcilik teorisi ile uyumlu; ekonomide yeni işletme oranının %4,5 şeklinde, ortalama girişimci yaşının 38, ve hem yeni işletmelerin (1-5 yaş arası) hem de hali hazırda kurulu işletmelerin istihdam yaratma niyetlerinin yüksek olduğu ortaya konulmaktadır. Girişimcilik konusunda kanaat önderleri ile yapılan derinlemesine mülakat sonuçları arasında; son yıllarda Güney Marmara'ya yatırımların arttığı, yeni işletmelerin sektörel yapıda modern yönetim ve üretim tekniklerinin kazandırılmasında önemli rol oynadıkları, toplumsal yapıda girişimci gençlerin kazandırılması için başarılı örneklerin topluma sunulması gerektiği şeklindeki görüşleri öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine entrepreneurship activities with its employment dimension in the selected OECD countries, European Union and the People?s Republic of China as well as analyzing the level of entrepreneurship activities and their contribution to employment in the South Marmara Region ?the provinces of Balıkesir and Canakkale- in Turkey. Following the general conceptual and theoretical development of entrepreneurship, metods used in the determination of the level of entrepreneurship activities in the world have been discussed in the first part of the study.The second part of the study aims to put forward the contemporary situation of entrepreneurship activities in the above mentioned countries. Existing entrepreneurship activities are given in a certain classification . The selected countries are the United States of America (USA), Germany, The Netherlands, The European Union (EU), People?s Republic of China, Japan and Turkey.Final part of the study is about a conducted mixed research model of a combined survey and in-depth interview related to the entrepeneurship activities and their contribution to employment in the region of South Marmara in Turkey. The results of the study demonstrated that the ratio of new establishments were 4,5%, average entrepreneur age was 38 and that both new establisments and already established businesses had high intention to employ individuals. The in-depth interview with the well known entrepreneurs in the region revealed that investments in the region had increased in recent years, newly established businesses played key roles for the introduction of new management and production methods, success stories in the field of entrepreneurship should be highlighted in order to promote entrepreneurship.