Soğuk savaş sonrası moğolistan'ın dış politikası
Mongolia's foreign policy after the cold war
  1. Tez No: 351500
  2. Yazar: NOMIN BATBAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Moğolistan coğrafi konumu ve komşularının siyasi, ekonomik ve askeri yapısı sebebiyle geçmişte tampon ülke olarak görülmüştür ve dış politikası da bu doğrultuda olmuştur. Ancak Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile birlikte Rusya ve Çin'in durumlarındaki değişiklikler sonucunda Moğolistan için de yeni bir dönem başlamıştır. Geçmişteki diplomatik ilişkilerinin yönü ve düzeyleri, uygulayacağı dış politikalar, ticari ilişkiler, ekonomik yapısı ve hatta sosyal yaşam açısından da büyük değişikliklerle karşı karşıya kalan ülke, Soğuk Savaş sonrası dönemde sadece iki komşusuyla olan ilişkisine değil hızlı bir şekilde küreselleşmenin de etkisiyle tüm dünya ile ilişkilerine yön vermek durumunda kalmıştır.Bu bağlamda tez çalışmasında Moğolistan'ın Soğuk Savaş öncesi dış politikasına ve diplomatik ilişkilerine de kısaca değinilerek Soğuk Savaş sonrası dış politikası incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Moğolistan'ın dış politikası incelenerek, dış politikası bağlamında ?Üçüncü Komşu? meselesi ele alınmıştır, ikinci bölümde Moğolistan'ın Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkeleri, Amerika, ASEAN ve ASEAN üyesi ülkeler, ABD, Japonya, Hindistan, Kanada Ve Güney Kore ve komşularıyla olan dış ilişkileri ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise büyük güçlerin jeopolitik stratejileri ve Moğolistan'a etkisi ile karşılıklı ilişkiler ve Moğolistan'ın izlemesi gereken dış politikalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mongolia is geographical location to its neighbourhoods, political, economic and military structure of the country was due to the buffer, and foreign policy in the past has been in this direction. However, at the end of the Cold War, Russia and China have started a new era for Mongolia as a result of changes in states. Direction and the level of diplomatic relations in the past, implement foreign policy, trade relations, economic structure and in terms of social life, even faced with major changes in the country, but his relationship with the post-Cold War period, only two neighbors quickly all over the world due to its relations with the direction of globalization had to give.In this thesis prior to the Cold War foreign policy and diplomatic relations with Mongolia, is also briefly examined with reference to post-Cold War foreign policy. In the first part of the study examined the foreign policy of Mongolia, in the context of foreign policy,“third neighbor”issue is discussed in the second part of Mongolia, the European Union and other European countries, America, ASEAN and the ASEAN member countries, the USA, Japan, India, Canada and South Korea and foreign relations with its neighbors have been discussed. The third and final section, the effect of the mutual relations between the great powers and Mongolia Mongolia's geopolitical strategies and foreign policies to be followed are explained.