Don't you really know: Handling of violence in Three Modern British plays
Gerçekten bilmiyor muyuz: Üç Çağdaş İngiliz oyununda şiddet
  1. Tez No: 351506
  2. Yazar: NAZIM BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAH İNCESU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa ve özellikle Büyük Britanya'da ortaya çıkan siyasi, kültürel ve toplumsal tutum ve durumlar, Britanya tiyatrosunu büyük ölçüde etkileyip yakın geçmiş ve günümüzde yazılan ve oynanan oyunları içerik açısından belirgin ölçülerde şekillendirir. 1945 sonrası televizyonun, üst ve orta sınıf insanların evlerine yavaş yavaş girmeye başlamasıyla tiyatro seyircisinin hem sayısı hem de niteliği azalır ve bu baskın toplumsal hal oyun yazarlarının içindeki ateşi dahi söndürür. Öyle ki, İngiliz sahneleri uzun yıllar toplumun durumunu gerçekçi, güvenli ve tahmin edilebilir bir yapıyla anlatan oyunlarla işgal altında kalır. 1950?lerde yazmaya başlayan Harold Pinter, Arnold Wesker, John Osborne gibi oyun yazarlarının oyunları hariç, 80'lerin başına kadar varolmuş oyunlarda doğruyla yanlış, iyiyle kötü gibi ikili zıtlıklar kesin bir dille anlatılmış; belirsizliğe asla tahammül edemeyen karakterler, yine belirsizliğe ve farklılıklara asla açık olmayan seyircilerin umursamaz alkışlarını almıştır. Bu çalışma, bahsi geçen toplumsal süreci mercek altına alarak İngiliz toplumunun hem ulusal hem de uluslararası olaylara karşı olan kayıtsızlığının, görmezden gelme alışkanlığının ve genel olarak itaatkâr tutumunun Aleks Sierz'in Suratına Tiyatro (In-Yer-Face Theatre) olarak tanımladığı tiyatro türünün ortaya çıkmasına nasıl sebep olduğunu irdeler. Bu çalışma için seçilmiş oyunlarda -Harold Pinter'ın The Birthday Party (1958), Sarah Kane'in Blasted (1995), Martin McDonagh'ın The Pillowman (2003) oyunları- yakinen incelenen durumlar ise bu çalışmanın ana çerçevesini oluşturan şiddet olgusuna bağlanır. Her bölüm şiddet kavramına farklı bir açıdan yaklaşır ve gizli şiddet, şiddetin yayılması ve şiddetin yaratıcısı gibi konular etrafında fikirler tartışılarak detaylandırılır. Sonuç olarak bu tezde, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yazılan üç oyun aracılığıyla, Britanya'nın sosyal ve kültürel yolculuğundaki şiddet durakları ele alınmıştır. Böylelikle bu tezde, iktidarın, gücüne güç katabilmek için toplumları şiddeti yok etmenin imkânsızlığına inandırması ve böylece bireylerin de şiddetin kendilerinden öte bir eylem olduğunu düşünerek aslında şiddeti nasıl var ettiklerini göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The political, cultural and societal attitudes and situations that emerge in Europe and especially in the Great Britain after the Second World War influence British theatre extensively and shape the content of the plays that are being written and staged in the recent past and today. With the introduction of the television after 1945 into the houses of the upper and the middle classes, both the quality and the quantity of theatregoers start to decrease and this dominant social condition demotivates the playwrights of the period. Namely, British stages have been occupied and governed by the plays that display the state of the nation with a realist, presumable and familiar structure. Except for the plays of the playwrights such as Harold Pinter, Arnold Wesker and John Osborne that write in the 1950s, the plays that exist until the beginning of the 80s exhibit the good and the bad; the right and the wrong, and other such dichotomies with a dogmatic language; and the characters that can barely tolerate uncertainties have been ignorantly applauded by an audience that can similarly never abide the (cultural, personal) differences and ambiguities. This study, by scrutinizing the mentioned period, examines how British people's complacent and ignorant attitudes towards both the national and international occurrences, together with their generally conformist structure, lead to the emergence of what Aleks Sierz nominates as In-Yer-Face Theatre. The instances that are closely inspected in the plays chosen for this study -Harold Pinter's The Birthday Party (1958), Sarah Kane's Blasted (1995), Martin McDonagh's The Pillowman (2003)- are linked to the theme of social violence, which frames the study. Each chapter approaches the theme of social violence from a different perspective and the ideas about hidden violence, spread of violence, and creation of violence are discussed in detailed elaboration. In conclusion, in this study, the violence lay-bys on Britain's social and cultural road are handled through the selected three plays that are written after the Second World War. Hence, this study is to present the parallel between how power enables the assumption that violence is something beyond individuals' perception by convincing societies of the impossibility of removing violence and how, therefore, power brings violence into constant existence in order for it to gain even more strength since violence deprives people of their capacities and make them dependent on power.