Kant felsefesinde estetik yargının epistemolojik boyutları
Epistemological aspects of aesthetic judgment in the philosophy of Kant
  1. Tez No: 351505
  2. Yazar: AHMET EMRE DAĞTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tezde Kant'ın epistemolojisini daha geniş bir çerçevede kavrayabilmek amacıyla,“imgelem”(Einbildungskraft) kavramı merkeze alınarak, estetik yargının epistemolojik boyutları üzerinde durulmuştur. Bilhassa merkeze alınan sorunlar ise anlama yetisi ve duyarlık arasında açılan uçurumun kapatılması sorunu ile empirik kavramların oluşmasının nasıl temellendirilebileceği ve bu kavramların şematizminin gerekli olup olmadığı sorunudur. Bu sorunların çözümü için Saf Aklın Eleştirisi'nin dışında Yargı Gücünün Eleştirisi'nin bize ne gibi imkânlar sunabileceği sınanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we discussed the epistemological aspects of aesthetic judgment by taking the concept of“imagination”(Einbildungskraft) as the central point of interest, for the purpose of understanding Kant's epistemology more comprehensively. The problems particularly emphasized here are bridging the gap between understanding and sensibility, how constitution of empirical concepts may be justified, and whether schematizing of these empirical concepts is required. For the solution of these problems, we tried to explore the possibilities which the Critique of the Power of Judgment may offer us, except the Critique of Pure Reason.