İbnürreşâd Ali Ferruh Bey'in Kerbelâ eseri (Metin-İnceleme)
The Karbala work of İbnürreşâd Ali Ferruh Bey (Text-Analysis)
  1. Tez No: 351511
  2. Yazar: AHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Servet-i Fünûn Edebiyatı Tevfik Fikret, Cenab Şehâbeddîn, Halid Ziya Uşaklıgil gibi ediplerin oluşturduğu önceki Tanzimat Edebiyatı'na göre daha Batılılaşmış bir neslin temsil ettiği bir edebiyattır. Bu iki nesil arasında kalan bazı değerlendirmelere göre ?Ara-Nesil? olarak ele alınan bir nesil daha vardır. Ali Ferruh Bey de bu nesle dâhildir. Bu çalışma Ali Ferruh Bey (1865-1904) ve Kerbelâ hakkındadır. Ali Ferruh Bey'in ailesi hakkında bilgi verildi, onun bir diplomat olarak görev yaptığı yerler tanıtıldı. Böylece Ali Ferruh Bey'in hayatı genel hatlarıyla ortaya konmaya çalışıldı.Ailesini ve hayatını anlattığımız bölümden sonra Kerbelâ adlı eseri incelendi. Eserin baş kısmında bulunan Kâzım Paşa ile Celâl Paşa'nın takrizlerinin içeriği belirtildi. Ali Ferruh Bey'in ?Ma`rûz-ı Çâkerânemiz? ve ?Mukaddime? başlıklarıyla yazdığı mensur kısımlar genel olarak değerlendirildi. Eserin vezni, imlâsı ve kullanılan Fransızca kaynaklı kelimeler konusunda bilgi verildi. Transkripsiyonlu metne geçmeden önce Kerbelâ'nın kütüphanelerde tespit edilen kayıtları belirtildi. Daha sonra da Ali Ferruh Bey'in Kerbelâ'sı ile Fuzûlî'nin Hadîkatü's-Sü`edâ'sı karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar ortaya kondu. Mukayeseden sonra ise Kerbelâ'nın özeti, transkripsiyonlu metni ve dizini yer aldı.
Özet (Çeviri)
Servet-i Fünûn Literature after the Tanzimat Literature, created by Tevfik Fikret, Cenab Şehabeddin, Halid Ziyâ Uşaklıgil and more Westernized, such as a period of a generation is represented. There is also a generation that falls between these two generations. According to some assessments such representatives themselves as the“mid-generation”is considered. Ali Ferruh Bey also belongs to this generation. In this study, we studied about Ali Ferruh Bey (1865-1904) and the work of Karbala. Ali Ferruh Bey's family, where he served as a diplomat in places, we have considered that there were enforcement in general. In the brief, Ali Ferruh Bey's life told in general terms.After the chapters, we examined Karbala: located at the head of book Kazim Pasha and Ali Pasha?s poem, after reviewing their poems Ferruh Bey's ?Ma'rûz-i Çâkerânemiz? and ?Muqaddimah? wrote prose parts of the general headings evaluated. After the evaluation of parts of the work in prose, verse Karbala, from French words used in the spelling of the name, and consideration. Transcriptional text before you have touched on the records we findin libraries. Then we have included a comparison between Ali Ferruh Bey?s Karbala and Fuzûlî?s Hadîkatü's-Süedâ with worth mentioning the similarities and variety. After the comparison, we put a summary of Karbala, transcriptional text, index.