Türkiye' de bilgi ve belge yönetimi eğitimine kuramsal bir yaklaşım
A theoretic approach to the information and document management in Turkey
- Tez No: 351528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KONYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bilim ve eğitim birbirlerini tamamlayan iki olgudur. Bilimin bir uygulamalı bir de kuramsal (teorik) yönü vardır. Kuram ve uygulamanın, birbirinden ayrılmayacak şekilde eşit değerlere sahip olduğu söylenebilir.Bilgi ve Belge Yönetimi üst kimlik kavramı içinde bulunan kütüphanecilik, arşivcilik, dokümantasyon ve enformasyon bilimleri, günümüzdeki değişme ve gelişmelerden en çok etkilenen alanlardandır. Bu gelişmeler izlenerek gerekli yöne doğru, zamanında yönlenme yapılmadığı sürece, başarıdan söz edilmeyeceği gibi, mevcut durumu korumanın da mümkün olmayacağı bir gerçektir. Buna bağlı olarak, klasik adı ile kütüphaneci, arşivci ve bilgi merkezi yöneticisini, ya da yeni adı ile bilgi profesyonellerinin yetiştirilmesinde yalnızca deneyim, ya da uygulama yeterli değildir. En az onun kadar önemli olan ikici öğenin ise kuram olduğu bilinmelidir. Böylece mesleği yüzeysel ve tek düze olmaktan kurtararak bilimsel alt yapısının ve tabanının oluşması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Science and education are two facts that complete each other. Science has practical and theorical aspects. Theory and practice both have indissociably same importance. Library Science, Archive Science, Documentation Science and Enformation Science that are within the upper identity(Umbrella consept) of Information and Document Management are the most affected fields from today?s changes and developments. It?s a fact that neither to talk about success nor saving the current situation is possible unless following these developments and making orientations on time through the required direction Therefore, only experience and practise is not enough to train as classically called librarian, archivist and information center manager or newly called information professionals. Theory should be known as a second factor that is important as much as that. Thus scientifical substructure and base creation is going to be provided by saving occupation from being superficial and routinized.