Toplu iş sözleşmesinin art etkisi
Following effect of collective agreement
- Tez No: 351529
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
İşçi sendikası ile işveren sendikası ya da sendika üyesi olmayan işveren, çoğu kez uzun süren bir aşamadan geçtikten sonra toplu iş sözleşmesi imzalamaktadır. Uzun mücadelelerden sonra toplu iş sözleşmesi ile elde edilen hakların, sözleşmenin sona ermesi ile derhal ortadan kalkmasının engellenmesi, art etki kavramı ile sağlanmaktadır. Buna göre sona eren toplu iş sözleşmesinin, iş sözleşmesine ilişkin hükümleri, yeni bir sözleşme yapılıncaya kadar art etkiye sahip olarak varlığını sürdürecektir. Türk Hukuku?nda bu kavram, 6356 sayılı Kanun m.36/2?de düzenlenmiştir. Bu tezin konusu, toplu iş sözleşmesi sona erdikten sonra art etkisine ilişkin söz konusu maddenin incelenmesidir. Bu inceleme yapılırken mahkeme kararlarından da yararlanılmıştır. Çalışmada yeri geldikçe yürürlükten kalkan mevzuat ve yabancı mevzuat düzenlemeleri ile karşılaştırma da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social partners conclude a collective agreement after going through a prolonged phase most often. After the expiration of the collective agreement, the immediate disappearance of its rights that are obtained by long-lasting conflicts is prevented by the concept of following effect. Accordingly, related provisions of the expired collective agreement to the labor contract exist with the following effect until a new agreement is concluded. On Turkish Law, the concept of following effect is arranged in Article 36/2 of Law No:6356. The purpose of this thesis is to examine the article related to following effect after expiration of collective agreements. This study also utilizes court orders during examinations. In addition, comparisons with the legislation repealed and foreign legislative arrangements are made as the occasion arises.