Çevre zararlarından doğan hukuki sorumluluk
Civil liability for environmental damages
  1. Tez No: 351542
  2. Yazar: BAŞAK BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Çalışmanın konusu 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca kirletenin hukuki sorumluluğudur. Bu çalışma ile çevre kirlenmesi nedeniyle ortaya çıkan bireysel ve ekolojik zararların giderilmesinin ve çevrenin korunmasının özel hukuk araçlarıyla etkin bir şekilde sağlanabilmesi için önerilerde bulunma amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Türk sorumluluk hukukunda kirletenin sorumluluğuna uygulanacak düzenlemelerin yanı sıra karşılaştırmalı hukukta kirletenin sorumluluğu konusu incelenerek, Türk hukukunda mevcut sistemin etkin bir şekilde işlemesi için de lege ferenda önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çevre hukukunun tarihi gelişimi ile çevre hukukuna ilişkin temel kavram ve ilkeler açıklanmıştır. İkinci bölümde ise karşılaştırmalı hukukta kirletenin hukuki sorumluluğu konusu incelenmiştir. Bu kapsamda Common Law sistemi ile Avrupa Birliği'ndeki gelişmeler ve bu gelişmelerin Avrupa üye devletlerinin iç hukuk düzenlemelerine yansımaları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın en kapsamlı kısmı olan üçüncü bölümde ise, Türk hukukunda kirletenin hukuki sorumluluğuna ilişkin düzenlemeler, bu düzenlemelerin hukuki nitelikleri, sorumluluğun kurulması için aranan şartlar ile kirletenin sorumluluğunun diğer sorumluluk türleri karşısındaki durumu incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Çevre Kanununun 28. maddesi kapsamında açılacak bir tazminat davasına ilişkin sorunlar da ele alınmıştır. Ayrıca, Türk hukukunda çevre zararlarından hukuki sorumluluğun daha etkin uygulanması ve çevre korunmasına hizmet etmesi için önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, karşılaştırmalı hukukta kirletenin sorumluluğu kapsamında önem taşıyan sorumluluğun sınırlandırılması, zorunlu çevre sigortası, cezalandırıcı tazminat (punitive damages) ve sınıf davaları (class actions) gibi bazı müessese ve düzenlemeler Türk hukuku açısından da tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çevre Hukuku – Sorumluluk Hukuku - Haksız Fiil Hukuku –Borçlar Hukuku – Medeni Hukuk
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis is the assessment of the provisions regarding civil liability for environmental damages under Turkish Environmental Law. Its aim is to provide efficient proposals in order to compensate personal and ecological environmental damages and to protect the environment via private law. In this regard, Turkish civil liability for environmental damages has been examined with comparison to other legal systems. Proposals and critiques have been made accordingly. This thesis consists of three main parts. In the first part, historical development, basic concepts and principles of the Environmental Law have been explained. In the second part, the subject has been studied under the comparative law. Accordingly, American and European approaches to the civil liability for environmental damages have been examined. In the third and the most comprehensive part of the thesis, the civil liability for environmental damages in Turkey, its legal nature, conditions for establishment of liability and its comparison with other types of liabilities have been studied. Also, in this part, de lege ferenda proposals are made. Moreover, different concepts in comparative law such as punitive damages, class actions, compulsory environmental liability insurance and their applicability to Turkish law have also been examined within this thesis. KEYWORDS: Environmental Law – Civil Liabililty -Tort Law –Law of Obligations – Civil Law