Kuşadası körfezi kıyı alanları kullanımı ve sorunları
The use and problems of coastal areas at and around the Kuşadası bay
- Tez No: 351556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Demografi, Turizm, Geography, Demography, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Ülkemiz, 8333 km'lik kıyı uzunluğu ile dünyada önemli kıyı alanlarına sahip ülkelerden biridir. Kıyı alanlarının, beşeri ve ekonomik hayata sunduğu olanaklar, kara ve deniz olmak üzere sahip olduğu çift yönlü ekosistem ile bunlardan faydalanma özelliği, beraberinde nüfus baskısını getirmiş, doğal ortam beşeri tahribata karşı açık hale gelmiştir. Kıyı alanlarının bilimsel araştırmaların ışığında planlaması ve kullanımı, doğal ve beşeri tahribatı önlemek bakımından zorunluluk arz etmektedir. ?Kuşadası Körfezi Kıyı Alanları Kullanımı ve Sorunları? adlı bu çalışmada; Kuşadası Körfezi'nin kuzeyindeki Doğanbey Burnu ile güneydeki Dil Burnu arasında kalan kıyı kesimi ve kıyı etki sahasının yerleşme, nüfus, tarım, turizm, ulaşım, sanayi vb. beşeri özelliklerini ve ekonomik kullanımlarını ortaya koymak; yanlış kullanımlardan kaynaklanan sorunları belirlemek ve bu sorunlara uygulanabilir çözüm önerileri getirmek hedeflenmiştir. Diğer taraftan bölgedeki beşeri faaliyetlere ve kıyı kullanımına etki eden jeolojik ve jeomorfolojik özellikler, iklim, toprak, hidrografya, bitki örtüsü gibi fiziki coğrafya etmenleri de incelenmiş, bölgede ileride yapılacak projelere kaynak teşkil edebilecek çeşitli haritalar hazırlanmıştır. Araştırma sahamız Kuşadası ve Selçuk ilçeleri olmak üzere 2 şehir merkezi, 2 belde, 4 mahalle ve 13 köyü kapsamaktadır. Coğrafi konumu, uygun iklim şartları ve verimli tarım alanlarının varlığı nedeniyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapan araştırma sahamızda, günümüzdeki en önemli ekonomik kullanım şeklinin turizm olduğu görülmüştür. 1960'lı yıllardan itibaren turizm özellikleri giderek artan bir şekilde gelişen bölge; deniz, kültür ve inanç turizmi açısından Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olmuştur. Kıyı kuşağından uzaklaştıkça bölge için tarımsal kullanım önem kazanmaktadır. Bölgede su kaynaklarının yetersizliği, plansız yapılaşma, tarım alanlarının turizm tesislerine ve ikinci konutlara açılması en önemli sorunların başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
With its coastline of 8333 km, Turkey is among the countries which have remarkable coastal areas. Opportunities offered by coastal areas to human and economic life and exploitation of the terrestrial and marine ecosystems have brought population pressure along with itself and made them prone to human disturbance. Planning and using the coastal areas in parallel with the positive results of scientific research are necessary to prevent the human-induced destruction. This study, titled ?The Use and Problems of Coastal Areas at and around the Kusadasi Bay?, deals with the area between the Doganbey Foreland and Dil Foreland and aims to reveal the human and economic exploitation (settlement, population, agriculture, tourism, transportation, industry etc) of the coastline, to determine the problems caused by misuse and overexploitation, and to propose feasible solutions to sort out these problems. On the other side, such physical geographical elements as geological and geomorphological characteristics, climate, soil, hydrography, flora were examined and various maps were produced that would serve a database for the prospective projects in the area. Our study area covers 2 city centres (Kusadasi and Selcuk) , 2 towns, 4 quarters and 13 villages. In our study area, which has been inhabited by many civilizations due to its geographical location, favourable climate and fertile lands, tourism stands out as the primary source of economy. Tourism-related activities have increased more and more since 1960s and the area became one of the significant tourism centres in Turkey in terms of marine, cultural and religious tourism. Agricultural activities replace tourism as move away from the coast and further into the land. Among the major problems of the area are the insufficient water resources, unplanned settlement and urbanization, waste of cultivation areas as tourism facilities and summer houses.