Trombonda nefes alma ve üfleme tekniğinin incelenmesi ve geliştirilmesinde kullanılan yöntemler
Methods used in the analysis and development of breathing and blowing techniques for the Trombone
- Tez No: 351558
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALTUĞ ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tezin özeti doğru nefes kullanımının trombon icracısı için önemini vurgulamak ve nefes kapasitesini arttıracak faydalı egzersizlerle nefes gelişimine katkıda bulunmaktır. Nefes teknikleri ayrıntılı olarak anlatılmış ve dünya çapında tanınmış trombon solistlerinin ve eğitimcilerinin nefes egzersizleri ile bu tekniklerin uygulanabilir ve yararlı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to point out the importance of correct breathing for the trombone player and to contribute to the development of breathing by suggesting some helpful exercises that will increase the breathing capacity. The study includes a detailed analysis of breathing exercises used by some world famous trombone players and teachers, with the hope that these will be useful and beneficial.